آشنایی با موضوع

کنترل غیرخطی (به انگلیسی nonlinear control) طراحی کنترل کننده های غیرخطی به مراتب از طراحی کنترل کننده های خطی سخت تر و نیازمند ریاضیات پایه ای قوی می باشد. در مجموعه آموزشی تحلیل سیستم های غیرخطی که در فرادرس منتشر شده است به ابزارهای لازم برای تحلیل و آنالیز سیستم های غیرخطی است. تحلیل‌ها و تکنیک‌های طراحی بسیاری برای سامانه های غیرخطی وجود دارد اما کنترلر یا سیستم تحت کنترل یا هر دوی آنها در حالت کلی ممکن است که سامانه ی غیرخطی نباشند و تکنیک‌های کنترل خطی را نمی‌توان به صورت مستقیم به آنها اعمال کرد. موضوع اصلی کنترل غیر خطی آن است که به چه ترتیب می‌توان تکنیک‌های کنترل خطی را در مورد سیستم‌های غیر خطی به کار برد. همچنین از روش‌های کنترلی جدیدی می‌توان استفاده کرد که با تحلیل خطی نمی‌توان به آنها رسید. کنترلرهای غیر خطی ویژگی‌های جالب تری نسبت به یک کنترلر خطی دارند مانند افزایش سرعت، کاهش انرژی و نیز کابرد ساده تر آنهاست از روش های کنترل غیر خطی می توان به • روش تابع تعریف • روش صفحه ی فاز • تحلیل پایداری لیاپونوف • روش اختلال تکینه • روش پوپوف • نظریه مانیفولد مرکزی • روش بهره کوچک در هر سیستم غیرخطی پس از طراحی کنترلر باید پایداری آن توسط یک تابع لیاپانوف اثبات شود. یکی از روشهای طراحی کنترلر در نظر گرفتن یک تابع لیاپانوف و تلاش برای منفی کردن مشتق آن با استفاده از سیگنال کنترلی اس که منجر به یک طراحی کنترلر میشود. یکی از راه های طراحی کنترلر کننده برای سیستمهای غیرخطی استفاده از منطق فازی است. منطق فازی ابزاری توانمند برای مدل سازی و کنترل سیستمهای غیرخطی است و مقالات زیادی در این زمینه تالیف و چاپ میشود. با وجود پیشرفت های فوق العاده در طراحی کنترلرهای خطی، این نکته را باید در نظر گرفت که بسیاری از سیستم های واقعی غیرخطی هستند. روش متداول برخورد با سیستم های غیرخطی، خطی سازی آنها حول نقطه کار داده شده و سپس طراحی کنترلر خطی برای سیستم غیرخطی می باشد. کنترلر طراحی شده درصورتی که: پلانت غیرخطی دارای نقاط کاری متفاوت باشد و به مرور بین آنها سوییچ کند. پلانت دارای دینامیک غیرخطی بالایی باشد.
در این صفحه تعداد 502 مقاله تخصصی درباره کنترل غیرخطی که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ترجمه شده کنترل غیرخطی
مقالات ISI کنترل غیرخطی (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: کنترل غیرخطی; Machine learning; Reinforcement learning; Neural networks; Nonlinear control; Bioreactor control; Interacting multiple tank control;