آشنایی با موضوع

آذرآوار یا تفرا Tephra به مواد قطعه قطعه‌ای گفته می‌شود که بر اثر فوران آتشفشان پدید آمده است، در این تعریف ترکیب، اندازه قطعات و سازوکار جایگزینی آنها اهمیتی ندارد. سنگهای آذر آواری به علت اینکه ذرات تشکیل دهنده آنها دارای ثبات شیمیایی کمی است در اثر عوامل دیاژنز خیلی سریع تجزیه شده و تشخیص آنها در بین سنگهای پره‌کامبرین، پالئوزوئیک و حتی فروزوئیک مشکل می باشد. این سنگها را بر اساس اندازه ذرات تشکیل دهنده و مبدا یا منشا آنها نامگذاری می کنند. آتشفشان شناسان نیز قطعات موجود در هوا را پیروکلاست می‌نامند. هنگامی که مواد تخریبی پیروکلاستی به سطح زمین سقوط می‌کنند، به آذرآوار تبدیل می‌شوند، به جز آن دسته از پیروکلاست‌ها که حرارت کافی برای ترکیب با هم به صورت سنگ آذرآواری یا خاکستر آتشفشانی را داشته باشند. انواع تفراها: ذرات تشکیل دهنده سنگهای پیرو کلاستیکی بر اساس اندازه آنها به 3 دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از: 1- ذرات درشت تر از 64 میلیمتر: این ذرات بر اساس شکلشان به دو گروه تقسیم می‌شوند. اگر ذرات در هنگام خروج از دهانه آتشفشانها به صورت مذاب باشد و در هنگام پرتاب به صورت جامد در آید غالبا به شکل پیچیده و تجملی است که بمب نامیده می‌شود. اگر ذرات در هنگام خروج از دهانه آتشفشان به فرم جامد باشند معمولا زاویه‌دار بوده و قطعه نامیده می‌شوند. 2- ذرات بین 2 تا 64 میلیمتر: این ذرات را لاپیلی می‌نامند. 3- ذرات ریزتر از 2 میلیمتر: این نوع ذرات را خاکستر (ash) می نامند و به ذرات ریزتر از 16/1 گرد غبار می‌گویند.
در این صفحه تعداد 209 مقاله تخصصی درباره آذرآوار، تفرا که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI آذرآوار، تفرا (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: آذرآوار، تفرا; Tephra; South America; Patagonia and Tierra del Fuego; Explosive volcanism; Holocene; Hudson volcano; Mt Burney volcano; Reclus volcano; Antarctica;