آشنایی با موضوع

ولباخیا Wolbachia باکتریهای گرم منفی، داخل سلولی و Endosymbiont از راسته آلفا پروتوباکتری ها هستند که تاکنون در بندپایان و نماتدهای فیلری شناسایی شده اند و با دستکاری در بافت تولید مثلی میزبان سبب افزایش انتقال عمودی خود می شوند. ولباخیا اولین بار در سال 1924 در بافت تولید مثلی پشه های Culex pipiens گزارش شد و این گونه بنام Wolbachia pipientis معرفی گردید. این باکتری از طریق سیتوپلاسم تخمک (انتقال عمودی) به نتاج منتقل شده و از مکانیسم های مختلفی برای دستکاری تولید مثلی در میزبان هایشان استفاده می کنند. دانشمندان با تحقیقی که در دانشگاه میشیگان آمریکا انجام داده اند نشان داده اند که می توان انتقال مالاریا به انسان از طریق پشه ها را بوسیله باکتری ولباشیا (Wolbachia ) که در این حشرات وجود دارد، مهار نمود. در حقیقت ولباشیا مانند یک واکسن عمل نموده و حشره را در برابر انگل های مالاریا حفاظت می نماید. ولباخیا همچنین بطور افقی بین گونه های مختلف بندپایان منتقل می شود. این جنس فقط یک گونه و 8 بالاگروه داشته که عبارتند از بالا گروههای A تا H که بالا گروههای C و D فقط در نماتدها شناسایی شده اند.
در این صفحه تعداد 251 مقاله تخصصی درباره ولباخیا که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ولباخیا (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: ولباخیا; Wolbachia; Aedes aegypti; Digestion; Oogenesis; Blood feeding; Excretion; AA; amino acids; CHIKV; chikungunya virus; DENV; dengue virus; ILP; insulin-like peptide; TOR; target of rapamycin; YFV; yellow fever virus; YPP; yolk protein precursors; ZIKV; Zika