آشنایی با موضوع

پشم الیافی حیوانی است که از بدن گوسفند به دست می‌آید. پشم از نخستین الیافی است که بشر از آن، پارچه بافته است. پشم از زمان های بسیار قدیم مورد استفاده انسان بود. یونانیان قدیم، پشم بافی و پشم ریسی را بلد بودند. تازه آن ها این هنر را از مصریان آموخته بودند. پشم نوعی مو است که بر بدن گوسفند و حیوانات بسیار دیگری می روید. بر هر تار مو، پولک های فراوان و بسیار ریزی است که فقط به وسیله میکروسکوپ قوی می توان آن ها را دید. این پولک ها مانند توفال های سقف اتاق بر روی هم چیده شده اند. فرق مو با پشم این است که در مو، این پولک ها صاف بر روی هم خوابیده اند، ولی در پشم، نوکشان بیرون زده است. مزایای پشم: 1- الیاف پشم به دلیل ساختمان شیمیائی و فیزیکی بخصوص، اثر تغییرات جوی بر روی بدن کم می‌کند به این ترتیب که با جذب عرق بدن حالت تعادل در بدن بوجود می‌آورد. 2- پشم معمولاً حدود ۶۰ درصد بیشتر از الیاف دیگر هوای متراکم را در خود حفظ می‌کند و این عمل باعث می‌شود مقاومت بدن در مقابل تغییرات جوی بیشتر شود. 3- چون تارهای پشم از تارهای هم قطر و هم حجم خودش وزن کمتری دارد در نتیجه پوشاکی که از آن درست می‌شود بسیار سبک است. 4- قدرت مقاومت الیاف پشم در برابر عوامل خارجی خیلی زیاد است و در مقایسه با الیاف گیاهی مقاوم تر است. 5- رنگ پذیری الیاف پشم که یکی از عوامل مهم در نساجی است، بسیار خوب است. 6- مقاومت در برابر صدا، که این مورد در کف پوش پشمی دارای اهمیت فراوان است. 7- پشم غیر قابل اشتعال است مگر اینکه مستقیماً در معرض آتش قرار بگیرد. 8- پشم اشعة ماوراء بنفش را از خود عبور نمی‌دهد و برای سلامتی بسیار مفید است. 9- به راحتی نمدی یا بافته می‌شود. 10- پشم بسیار قابل ارتجاع است می‌تواند ۳۰٪ از حد نرمال درازتر بشود و هنوز شکل ظاهری خود را حفظ نماید.
در این صفحه تعداد 201 مقاله تخصصی درباره پشم که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ترجمه شده پشم
مقالات ISI پشم (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.