آشنایی با موضوع

فلزات قلیایی Alkali metals گروهی از عناصر جدول تناوبی هستند که همه آن ها در ستون یک جدول تناوبی قرار دارند. تنها عنصری که در ستون یک، فلز قلیایی محسوب نمی شود هیدروژن است. عناصر گروه 1، عناصر خانواده سدیم هم نامیده می شوند. به دلیل قابلیت واکنش زیاد فلزات قلیایی (به آسانی یون های مثبت را تشکیل می دهند)، در طبیعت به حالت عنصر وجود ندارند. فلزات قلیایی شامل فلزهای لیتیم، سدیم، پتاسیم، روبیدیم، سزیم و فرانسیم می باشد. درگذشته انسان به این نکته پی برده که اگر خاکستر باقیمانده از سوختن چوب را با آب مخلوط کند، محلولی به دست می‌آید که می‌تواند چربی ها را در خود حل کند. آنها این محلول را قلیا نامیدند. امروزه می دانیم که در خاکستر چوب برخی از ترکیب های عنصرهای گروه اول جدول تناوبی وجود دارد ازاین رو عنصرهای این گروه را فلزهای قلیایی نامیدند. واکنش پذیری فلزات قلیایی: فلزات قلیایی به علت داشتن تنها یک الکترون درلایه آخر، تمایل بالایی به از دست دادن الکترون و هشت تایی شدن دارند. این ویژگی عناصر این گروه را به واکنش پذیر ترین عناصر جدول تناوبی تبدیل کرده است. میزان واکنش پذیری فلزات قلیایی از بالا به پایین در گروه افزایش می یابد. به عبارت دیگر می توان گفت واکنش پذیری عنصر سزیم بسیار بیشتر از عنصر لیتیم است. علت این اختلاف در شعاع اتمی است. همان طور که می دانیم، در جدول تناوبی میزان شعاع اتمی از بالا به پایین در گروه ها افزایش می یابد. این بدین معنا است که عناصر پایین گروه از تعداد لایه های بیشتری تشکیل شده اند. هر چه تعداد لایه ها در عنصری بیشتر باشد، اثر جاذبه هسته روی الکترون های لایه آخر کمتر است. لذا تنها الکترون لایه آخر عنصر سزیم فاصله بیشتری نسبت به هسته در مقایسه با لیتیم دارد و کمتر تحت تاثیر جاذبه هسته قرار می گیرد. از این رو میزان واکنش پذیری سزیم افزایش چشمگیری می یابد. خواص شیمیایی: فلزات قلیایی عامل کاهنده قوی هستند. پتانسیل الکترود منفی آنها نشانگر میل شدید آنها برای از دست دادن الکترون در تبدیل به کاتیون در محلول است. آنها می‌توانند اکسیژن، کلر، آمونیاک و هیدروژن را احیا کنند. در اثر واکنش با اکسیژن هوا اکسید شده و تیره می‌شوند. بنابراین در زیر نفت نگهداری می‌شوند. به علت واکنش با آب و تولید هیدروژن و هیدروکسید قلیایی نمی‌توان آنها را زیر آب نگهداری کرد.
در این صفحه تعداد 608 مقاله تخصصی درباره فلزات قلیایی که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI فلزات قلیایی (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: فلزات قلیایی; AD; Alzheimer disease; NINCDS-ADRDA; National Institutes of Neurological and Communicative Disorders and Stroke- Alzheimer Disease and Related Disorders; Alkali metals; Alzheimer disease; Coupled plasma mass spectrometry; Metal hypothesis; Transition meta