آشنایی با موضوع

از سنسور گاز(به انگلیسی: Gas sensor) برای اندازه گیری مقدار گاز موجود در محیط استفاده میشود. میزان گاز به صورت "قسمت در میلیون قسمت" یا "PPM" بیان می شود. سنسورهای گاز جزء سنسورهای شیمیایی محصوب می‌شوند. سنسورهای شیمیایی سنسورهایی هستند که بر اساس تغییرات شیمیایی که در ساختار آنها ایجاد می شود عمل می کنند. به طور مثال در سنسور MQ9 از اکسید روی استفاده شده است که این ماده در هوای تمیز (بدون گاز) از هدایت الکتریکی پایینی برخوردار است. این سنسور از روش زیاد و کم شدن دما برای آشکار سازی استفاده میکند، و گاز منواکسید کربن را در دمای پایین (ولتاژ گرمایش 1. 5 ولت) آشکار سازی میکند. یکی از این سنسورها که در رباتهای سنسور که در رباتهای امداد مورد استفاده قرار میگیرد و در بازار به سنسور گاز ( TGS813) معروف است دارای حساسیت بالایی در شناسایی گازهای قابل اشتعال از جمله بوتان، متان و پنتان دارد، این سنسور دارای شش پایه است که برای استفاده از آن باید سه پایه سمت چپ یا راست خود را به مثبت پنج ولت وصل کنید هیچ فرقی نمی کند که کدام سه پایه را وصل می کنید بعد از آن سه پایه دیگر را به ترتیب پایه وسط، زمین و دو پایه دیگر را خروجی می کنید. برای این که بتوانید از این سنسور استفاده کنید به خروجی سنسور مقاومتی ۱. ۵ کیلو اهم وصل کنید این مقاومت طوری وصل می شود که همیشه با سنسور و مدار بعدی که برای پردازش سنسور می آید به صورت موازی است (یک پایه مقاومت به خروجی مدار و پایه دیگر به زمین متصل است). این سنسور در حالت عادی در خروجی دارای صفر منطقی است و وقتی گاز را احساس می کند خروجی آن به صورت یک منطقی در می آید. برای این که از سالم بودن سنسور خود مطمئن شوید سنسور را به همان آرایشی که گفته شده بسته و بعد یک دیود نورانی را با یک مقاومت ۲۲۰ اهم سری کرده و با مقاومت ۱. ۵ کیلو اهم موازی کنید و مدار را به برق وصل کنید در حالت عادی دیود نورانی خاموش است ولی به محض این که گازی به مشام سنسور رسید دیود روشن می شود. نظارت و کنترل عملیات نمی تواند بدون بکارگیری انواع زیادی از سنسورها تحقق پذیرد. آلودگی هوا توسط سنسورهای گازی ویژه آشکار می گردد. تجهیزات نظامی از قبیل موشک ها به سنسورهای مختلف مجهز می شوند. سنسور اطلاعات راجع به محیط از قبیل درجه حرارت، فشار، نیرو و غیره را تبدیل به یک سیگنال الکتریکی می نماید گاهی اوقات نخستین بخش اطلاعات یک سیگنال با رمز نوری است که در گام دوم به یک سیگنال الکتریکی تبدیل می شود. این موضوع در مورد سنسورهای فیبر نوری نمود پیدا می کند. نحوه عملکرد سنسور گاز: هدایت الکتریکی سنسور با زیاد شدن غلظت گاز در محیط به شدت افزایش مییابد.
در این صفحه تعداد 2296 مقاله تخصصی درباره سنسور گاز که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ترجمه شده سنسور گاز
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: سنسور گاز; Read-out electronic interface; Resistive sensor; Capacitive sensor; Wide dynamic range; Square-wave oscillator; Operational Amplifier; Impedance-to-Period Conversion; Voltage differentiation; Relative humidity sensor; Gas sensor; Single-Chip Front-End; CM
مقالات ISI سنسور گاز (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: سنسور گاز; Polyaniline-emeraldine; Titanium dioxide nanoparticle; Polyaniline/titania nanocomposite; Gas sensor; Selectivity; Liquefied petroleum gas;