آشنایی با موضوع

هیدرید فلزی (Metal hydrides) به ترکیبات شیمیایی گفته میشود که بین فلزات مختلف و هیدروژن حاصل میشود. بسیاری از فلزات دارای هیدرید بوده و در مصارف گوناگون کاربرد دارند. یکی از روش‌های ذخیره سازی هیدروژن استفاده از هیدریدهای فلزی است. بهره‏ برداری از هیدروژن به‏عنوان سوخت وسایل‏ موتوری مستلزم روشی برای ذخیرهء مطمئن و فشردهء آن در دمای معمولی محیط است. ممکن است وارد کردن هیدروژن‏ به شکاف میان اتمهای فلزات به وسیلهء فشار مناسب‏ترین‏ وسیله برای این بهره‏ برداری باشد. هیدروژن در بالای فهرست جانشینان نفن قرار دارد، ولی مشکل نگهداری بی‏خطر آن به صورت فشرده بر سر راه ماست. مشکل اصلی در زمینه استفاده وسیع از پیل‌های سوختی، فقدان فناوری موثر برای ذخیره هیدروژن است. هیدروژن در شرایط عادی گاز است و فضای بسیار زیادی اشغال می‌کند. این امر در کاربردهای ثابت مشکلی ایجاد نمی‌کند، زیرا با استفاده از فناوری‌های فعلی می‌توان این ماده را در مخازن بزرگ در فشار کمی بالا نگهداری کرد. اما برای اینکه بتوان از این فناوری در کاربردهای سیار همانند خودروها استفاده کرد، باید راهی برای ذخیره ارزان، ایمن، موثر و فشرده این گاز پیدا کرد. اینک راه حلی برای‏ این مسئلهء پیدا شده که عبارت از تهیهء هیدریدهاست، یعنی ترکیب شیمیایی هیدزوژن‏ و فلزات. هیدروژنی که به این صورت ذخیره شده،تاکنون برای سوخت اتوبوس‏ها و اتومبیل‏هایی در ایالات متحده و آلمان باختری به کار رفته است. همچنین از هیدریدهای‏ فلزی در یک مقیاس تجربی برای سوخت یک نیروگاه برق استفاده شده است. از این‏ گذشته امیدواری‏هایی برای بهره ‏برداری از آنها در مواردی از قبیل سردخانه‏ها، دستگاه‏ های تهویه و کوره‏های حرارتی پدید آمده است. گروهی از پژوهشگران با استفاده از واکنش‌های شیمیایی برگشت‌پذیر نانومحدودشده، مفهوم جدیدی در این حوزه ارائه کرده‌اند. آنها نشان داده‌اند که هیدریدهای نانومحدودشده قابلیت بالایی در ذخیره هیدروژن دارند. به‌دلیل دانسیته نظری بالای هیدروژن در بوروهیدرید لیتیم (LiBH4) و هیدرید منیزیم (MgH2)، مطالعات زیادی روی این مواد صورت گرفته است. با این حال پایداری حرارتی بالای بوروهیدرید لیتیم استفاده از آن را به‌عنوان ماده حالت جامد ذخیره کننده هیدروژن محدود کرده است؛ آزاد شدن هیدروژن از این ماده در دماهای بالای 400 درجه سانتی‌گراد صورت می‌گیرد. به‌علاوه، جذب هیدروژن نیز نیاز به شرایط بسیار سخت دارد. به‌همین ترتیب استفاده از فلز بسیار فراوان و ارزان منیزیم به‌دلیل ویژگی‌های نامطلوب ترمودینامیکی آن با دشواری مواجه است. خوشبختانه با ترکیب کردن واکنش‌های شیمیایی گرمازا و گرماگیر می‌توان هر دو ویژگی سینتیکی و ترمودینامیکی مواد ذخیره کننده هیدروژن را بهبود بخشید.
در این صفحه تعداد 682 مقاله تخصصی درباره هیدرید فلزی که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI هیدرید فلزی (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: هیدرید فلزی; Hydrogen thermal compression; Metal hydrides; High pressure; High-throughput analysis; Thermodynamic properties; Thin film materials; BCC; Body Centered Cubic; CCD; Charged Coupled Device; DOE; U.S. Department of Energy; EDS; Energy Dispersive X-ray Spect
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: هیدرید فلزی; Metal carbon bonds; Matrix infrared spectra; Density functional calculations; Metal hydrides; Methylidenes; Methylidynes; Laser-ablation; Metal atom reactions;