آشنایی با موضوع

ایتربیم Ytterbium عنصر شیمیایی با نشانه شیمیایی Yb، عدد اتمی 70، جرم اتمی نسبی ۱۷۳/۰۴، چگالی نسبی ۷/۰۱، نقطه ذوب ۸۲۴ درجه سانتیگراد، نقطه ی جوش ۱۴۲۷ درجه سانتیگراد، فلزی واسطه از گروه لانتانیدها (زیر گروه ایتریم)، ۷ ایزوتوپ طبیعی دارد. فلزی درخشان نقره ای فام به طور کامل چکش خوار، با اسید های رقیق و آمونیاک به خوبی، با آب به کندی واکنش می دهد. نام آن از شهر ایتریا (Yttria) نام شهر کوچکی در سوئد گرفته شده است. به شکل آلفا و بتا وجود دارد، شکل بتای آن در فشار بالاتر از ۱۶۰۰۰ جو، نیم رساناست. کشف این عنصر توسط Jean de Marignuc و در سال 1878 در سوئیس صورت گرفت. ایتربیم همراه با سایر عناصر خاکی نادر در تعدادی از کانی های کمیاب یافت می شود. از نظر تجاری این عنصر اساساً از شن مونازیت با خلوص 0. 03% بدست می آید. تبادل یونی و تکنیک استخراج حلالکه در سال های اخیر رشد یافته است، جداسازی عناصر کمیاب از دیگر عناصر را بسیار ساده کرده است. عنصر Yb برای اولین بار در سال 1937 توسطKlemm و Bonner از طریق واکنش تری کلرید ایتربیم با پتاسیم تهیه شد. فلز آن ساخته شد در حالیکه در سال 1953 توسط Daane و Dennison و Spedding با استفاده از خواص فیزیکی و شیمیایی قابل اندازه گیری عنصر تهیه شده بود. ایتربیم به سهولت توسط اسید کانی های رقیق و غلیظ حل می شود و به آرامی با آب واکنش می دهد. اثرات ایتربیم بر روی سلامتی: ایتربیم یکی از عناصر شیمیایی کمیاب است که در وسایل خانه مانند تلویزیون رنگی، لامپهای فلورسنت، لامپهای ذخیره انرژِی و شیشه به کار می رود. کلیه عناصر شیمیایی نادر ویژگیهای نسبتا مشابهی دارند. ایتربیم به ندرت و به مقدار کم در طبیعت یافت می شود. ایتربیم تنها در دو نوع کانسار یافت می شود. با توجه به این که ایتربیم برای تولید کاتالیزورها و صیقل دادن شیشه مناسب است، کاربردهای آن در حال افزایش است. وجود ایتربیم در محیط کار خطرناک است زیرا گاز آن با هوا استنشاق می شود و باعث انسداد ریه می شود به ویژه اگر برای مدتی طولانی مورد استنشاق شود. به علاوه ایتربیم باعث ایجاد سرطان در انسان می شود و استنشاق آن احتمال بروز سرطان را افزایش می دهد. در نهایت وقتی در بدن انسان تجمع یابد، برای کبد خطرناک است. اثرات زیست محیطی ایتربیم: ایتربیم به طرق مختلف و عمدتا در اثر صنایع تولید کننده نفت، در محیط پراکنده می شود. به علاوه وقتی لوازم منزل دور ریخته می شوند، ایتربیم وارد محیط زیست می شود. ایتربیم به تدریج در خاک تجمع می یابد و در نهایت غلظت آن در بدن انسان، جانوران و ذرات خاک افزایش می یابد. در جانوران آبزی ایتربیم باعث آسیب غشای سلولی می شود که روی تولید مثل و عملکرد سیستم عصبی اثر منفی دارد.
در این صفحه تعداد 397 مقاله تخصصی درباره ایتربیم که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ایتربیم (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: ایتربیم; BW; body weight; CAL; cassava leaves; CALS; cassava leaves and stems; COL; cocoyam leaves; CTTAD; coefficient of total tract apparent digestibility; CP; crude protein; DM; dry matter; DF; dietary fibre; ERL; erythrina leaves; L; leaf; LS; Leaf + stems;