آشنایی با موضوع

گرما به روش‌های مختلفی مانند رسانایی، همرفت، تابش از یک جسم به جسم دیگر منتقل می‌شود. یکی از راه‌های اصلی انتقال گرما همرفت یا جا به جایی است. در انتقال گرما به روش همرفت قسمتی از ماده که گرم شده است به طرف بالا حرکت می‌کند و قسمت‌های اطراف آن که هنوز گرم نشده اند جای آن را می‌گیرند. به این ترتیب انرژی گرمایی از یک نقطه به نقطه دیگر منتقل شده و به تدریج تمام ماده گرم می‌شود. علت به وجود آمدن جریان همرفتی علت پیدایش جریان همرفتی مربوط به چگالی ماده است. چگالی هر ماده، جرم یک سانتی متر مکعب از آن ماده است. وقتی ماده‌ای گرم می‌شود، منبسط می‌شود یعنی فاصله‌ی مولکول‌های آن از هم بیشتر می‌گردد. در نتیجه چگالی آن کاهش می‌یابد. به همین دلیل است که وقتی یک قسمت از مایع را گرم می‌کنیم چگالی آن قسمت از مایع کمتر می‌شود و آن قسمت به طرف بالا حرکت می‌کند. در این هنگام مایعات اطراف جای آن را پرمی کند. این روال ادامه می‌ یابد و به تدریج تمام مایع گرم می‌شود. جریان همرفت در طبیعت یک مثال مهم از جریانات انتقالی در این شیوه ایجاد نسیم از آب دریاست. آب دارای ظرفیت حرارتی بیشتری نسبت به زمین است و حرارت را بهتر در خود نگه می‌دارد. بنابراین تغییر درجه حرارت آن زمان بیشتری می‌برد. هنگامی که خورشید می ‌تابد زمین گرم‌تر از آب می‌شود. این باعث می‌شود که هوای بالای زمین از هوای بالای آب گرم‌تر شود در نتیجه هوای گرم بالا رفته و هوای سرد پایین می‌آید و باعث ایجاد نسیم از دریا به خشکی می‌شود. این جا به جایی هوا همان همرفت است. برای ایجاد جریان همرفتی در یک ماده سه شرط لازم است: 1- ماده باید مایع یا گاز باشد. 2- بین دو نقطه‌ای آن اختلاف دما وجود داشته باشد. یعنی قسمتی از آن گرم و قسمتی دیگر سرد باشد. 3- قسمت گرم پایین تر از قسمت سرد باشد.
در این صفحه تعداد 459 مقاله تخصصی درباره انتقال همرفتی گرما که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI انتقال همرفتی گرما (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: انتقال همرفتی گرما; Convective heat transfer; Surface radiation; Rotating cavity; Local heat-generating source; Ostrogradsky number; Numerical results;
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: انتقال همرفتی گرما; Unsteady heat transfer; Dynamic ice accretion; Multiphase flow; Convective heat transfer; Infrared thermal imaging;