آشنایی با موضوع

فروالکتریک (به انگلیسی: Ferroelectric )خاصیتی در مواد است که باعث می‌شود در سطح سلول واحد، به علت چینش منظم اتم/مولکول‌ها، دوقطبی‌های الکتریکی دائمی به وجود بیاید، به نحوی که جهت آنها با اعمال میدان الکتریکی خارجی قابل تنظیم باشد. فروالکتریک نوعی دی الکتریک غیرخطی با مشخصاتی بدینصورت است که محدوده مشخصی مستقل از تراوایی در شدت میدان الکتریکی اعمالی است. تغییرمکان دی الکتریک برحسی میدان الکتریکی اعمالی با استفاده از مشخصات حلقه هیسترزیس است. ثابت دی الکتریک این مواد بصورت مستقل بسیار بالا بوده و در آستانه ۱۰۰۰تا ۱۰٫۰۰۰ است. پارامترهای دی الکتریک مشخصاً به دما و خواص فروالکتریکی بستگی دارد و فقط در محدوده تعریف شده دمایی قرار دارد. قطبش دی الکتریک در فقدان میدان الکتریکی خارجی وجود دارد و این قطبش را می توان در جهت اعمال میدان الکتریکی جفت کرد. دانشمندان به منظور هموار کردن مسیر تولید حافظه های الکترونیک کم مصرف و کارآمد موفق به تولید اکسید سیلیکونی شده اند که قادر به خلق وضعیت فروالکتریسیته خواهد بود. فروالکتریسیته خاصیتی است که مواد می‌توانند به‌وسیله آن به‌طور الکتریکی قطبی شوند. قطبیت ماده می‌تواند با اعمال یک میدان الکتریکی خارجی چرخانده شود که این خاصیت در ذخیره‌سازی طولانی‌مدت داده‌ها کاربرد دارد. در تحقیقی انجام شده پدیده فروالکتریک و خواص آن مورد مطالعه قرار میگیرد. بلورهائی که دارای گشتاور دو قطبی دائمی هستند به بلورهای قطبی معروف میباشند. گشتاور دو قطبی دائمی بصورت M= eiri تعریف میشود که در آن ri فاصله پارالکتریکی ei از مبداء بوده و جمع‌بندی بر روی کلیه بارهائی که در سلول واحد وجود دارد انجام میگیرد. بلورهای فروالکتریکی نوع بخصوصی از بلورهای قطبی بوده که در آنها جهت قطبش خودبخودی، با اعمال میدان الکتریکی میتواند عکس گردد. این فراروند (Switching) شناخته شده و همراه با پسماند (hysteresis) میباشد. در اکثر موارد این اجسام شبیه اجسام فرومغناطیس که در آنها جهت مغناطیس با تغییر جهت میدان مغناطیس عکس میگردد، بوده و علت انتخاب نام فروالکتریک برای این اجسام بهمین دلیل میباشد. . فروالکتریک‌ها زیرمجموعه‌ای از مواد پیزوالکتریک هستند و خواص گسترده‌ای مانند قطبش الکتریکی بالا، قابلیت پیزوالکتریکی قوی، فعالیت اپتیکی غیرخطی و رفتار دیاالکتریک غیرخطی قابل توجه دارند. این ویژگی‌ها برای کاربردهای متعدد در ابزار الکترونیکی مانند حسگرها، محرکها، آشکارسازهای IR، حافظه‌هایی که بعد از قطع جریان برق حفظ می‌شوند استفاده می‌شوند. به دلیل ویژگیهای منحصر به فرد این ترکیبات، محققین و پژوهشگران بر مواد فروالکتریک تمرکز کرده‌اند به همین علت نیاز به استفاده از ابزار پیشرفته میکروسکوپ پاسخ پیزو یا PFM بیشتر احساس می‌شود. . در بررسی دیگرترکیبی، امکان انجام آزمایش‌های مستقل از میدان‌های غیرقطبی‌کننده و اثرات ساختار سطح را فراهم کرد. در نتیجه دانشمندان توانستند عوامل موثر بر ماهیت حالت‌های قطبی فروالکتریکی مواد در ابعاد مشخص را شناسایی کنند. نتایج نشان دادند که یک حالت فروالکتریکی تک دامنه با قطبیت خطی، در نانوکریستال‌هایی با ابعاد کمتر از 10 نانومتر پایدار می‌ماند. همچنین چرخش قطبیت در دمای اتاق تا ابعاد حدود 5 نانومتر مشاهده و در زیر این حد آستانه رفتار فروالکتریکی ناپدید می‌شود. این نتایج نشان می‌دهند که 5 نانومتر ابعاد مناسبی برای کاربردهای ذخیره‌سازی داده‌ها است
در این صفحه تعداد 926 مقاله تخصصی درباره فروالکتریک که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI فروالکتریک (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: فروالکتریک; 2-DEG; two dimensional electron gas; AAIM; 1,3-diallylimidazolium; ABIM; 1-allyl-3-butylimidazolium; AEIM; 1-al-lyl-3-ethylimidazolium; AFM; antiferromagnetic; AHE; anomalous Hall effect; ALD; atomic layer deposition; α; magnetoelectric coupling coeffici