آشنایی با موضوع

سازمان مجموعه هدفمندی است که پیرو یک نظام (سیستم) است، و دارای مرزها و حدودی است که آن را از محیط خود جدا می‌سازد. بروس کوئن در کتاب در آمدی به جامعه شناسی درباره تعریف سازمان می نویسد: سازمان های رسمی به گروه هایی از افراد اطلاق میشوند ( نه نظام هایی از هنجار ها و ارزش ها ) که برای رسیدن به یک هدف بسیار مشخص کوشش هایشان را هماهنگ می سازند سازمان های رسمی معمولا بزرگ هستند و با قواعد و سلسله مراتب مشخصی از اقتدار و مسئولیت میباشند اما سازمان های غیر رسمی عموما کوچک هستند و هدف های مشخصی ندارند و یا از روی یک رشته قواعد و عملکرد های دقیق و حساب شده ای کار نمی کنند. تعریف سازمان از پنج عنصر تشکیل شده است: ۱- سازمان همیشه از افراد تشکیل می‌شود. ۲- این افراد به طریقی با یکدیگر ارتباط دارند و بین آنها روابط متقابل برقرار است. ۳- این روابط متقابل را می‌توان نظام بخشید. ۴- کلیۀ افراد در سازمان دارای هدفهای مشخصی هستند و بعضی از این هدفها در عملکرد آنها اثر می‌گذارند. هر فرد انتظار دارد که از طریق همکاری در سازمان به هدفهای شخصی خود نیز نایل شود. ۵ـ این روابط متقابل همچنین نیل به هدفهای مشترک سازمان را میسر می‌کند و اعضای سازمانها برای دست یافتن به هدفهای فردی، حصول هدفهای مشترک سازمانی را دنبال می‌کنند. با توجه به تعریف فوق، سازمان چیزی جز روابط متقابل بین افراد نیست و ساختار سازمانی این روابط متقابل را که شامل تعیین نقشها، روابط بین افراد، فعالیتها، سلسله مراتب هدفها و سایر ویژگیهای سازمان است، منعکس می‌نماید. سازمان در محیط‌های گوناگون کاربردهای متفاوتی دارد. بنگاه‌های اقتصادی (شرکت‌های تجاری)، سازمان‌های دولتی، سازمان‌های غیردولتی و سازمان‌های ائتلافی را نیز می‌توان به عنوان یک سازمان نام برد. حسن خورسند در تعریف سازمان‌های دولتی ایران می‌گوید: «در نظام اداری ایران، سازمان به نهادی دولتی گفته می‌شود که وظایفی تخصصی دارد و بر همین اساس بهتر است که استقلال نسبی داشته باشد تا وظایف تخصصی خود را به‌دور از گرفتاری‌های سیاسی دنبال کند. برای نمونه، سازمان انتقال خون یا سازمان میراث فرهنگی» انواع سازمان ها: سازمان های انتفاعی: سازمان هایی هستند که با هدف کسب سود تشکیل می شوند. سازمان های غیرانتفاعی: این سازمان ها، با اهداف اجتماعی،علمی،فرهنگی،پزشکی،مذهبی وسیاسی تشکیل می شوند. سازمان های تولیدی: این سازمان ها ازموادخام یا مواد اولیه برای تولید کالا استفاده می کنند. سازمان های خدماتی: این نوع سازمان ها خدمات ارائه می کنند. سازمان های دولتی: این نوع سازمان ها تحت کنترل دولت هستند. سازمان های خصوصی: این نوع سازمان‌ها بجای کنترل دولت توسط افراد یا بخش خصوصی کنترل می‌شوند.
در این صفحه تعداد 513 مقاله تخصصی درباره سازمان که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ترجمه شده سازمان
مقالات ISI سازمان (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: سازمان; Thyroid ultrasound; Thyroid cancer; Minimally invasive therapies; Consensus; Organization; Requirements; Healthcare; Ecografía tiroidea; Cáncer de tiroides; Intervencionismo tiroideo; Consenso; Organización; Requisitos; Asistencia sanitaria;
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: سازمان; MR CLEAN; multicenter randomized clinical trial of endovascular treatment for acute ischemic stroke in the Netherlands; EMS; emergency medical services; ESCAPE; endovascular treatment for small core and proximal occlusion ischemic stroke; EXTEND-IA; exten