آشنایی با موضوع

نیترید بور یک ترکیب شیمیایی با فرمول BN است. این ترکیب شامل تعداد مساوی اتمهای نیتروژن و بور بوده و به طور طبیعی نیز یافت نمی شود. این ماده برای اولین بار توسط بالمین در اواسط قرن نوزدهم ساخته شد. این ترکیب دارای خواص و ساختارهای کریستالی متفاوتی می باشد. ساختار کریستالی نیترید بور به شکل هگزاگونال، مکعبی، رمبوهدرال و ورتزیت می باشد. ساختار نیترید بور رمبوهدرال و هگزاگونال به صورت لایه ای می باشد و دانسیته کمتری نسبت به دو ساختار دیگر دارد. یکی از این ساختارها از لحاظ ترمودینامیکی پایدارتر از سه ساختار دیگر می باشد. تحقیقات نشان می دهد که پایدارترین ساختار مربوط به نیترید بور مکعبی می باشد، در حالیکه دیگر ساختارها دارای انرژی کمینه موضعی و سدهای انرژی هستند. این سدهای انرژی منجر به ناپایداری ساختار کریستالی می شود. نانو تیوب های نیترید بور می تواند به عنوان صفحات هگزاگونالی از نیترید بور در نظر گرفته شود که از نقطه ای ثابت در ساختارشان، خم شده اند. این ساده ترین راه برای ساخت یک نانو تیوب است. نیترید بور بالک در ساختار کریستالی خود دارای پلیمرف هایی است و حداقل ۴ شکل کریستالوگرافی مختلف دارد. جالب است که کربن بالک نیز دارای ۴ ساختار مشابه می باشد. این مسئله از این حقیقت ریشه می گیرد که نیترید بور و کربن مواد هم الکترون هستند. در واقع تعداد متوسط الکترون های والانس در اتم در این دو ماده یکسان است. به هر حال، در این بخش تنها نیترید بور هگزاگونال مورد بررسی قرار می گیرد زیرا اگاهی از ساختار لایه ای نیترید بور هگزاگونال یک مسئله کلیدی برای یادگیری ساختارهای BNNT است. کاربرد نیترید بور در مهندسی پزشکی: 1- درمان سرطان: درمان با گیراندازی نوترون بور مشهور به، BNCT نوعی پرتودرمانی است که در آن از ایزوتوپ بور و نیز پرتوهای نوترون استفاده میگردد. خواص فیزیکی بور، استفاده از این عنصر را در BNCT امکانپذیر می کند. ایزوتوپ بور زمانی که در معرض پرتوهای نوترونی قرار گیرد، از هم شکافته شده و به اتم لیتیوم، اتم هلیوم و انرژی پرتوهای گاما تبدیل می شود. ۲- داربست های ارتوپدی: پلیمر پلیلاکتید – پلیکاپرولاکتون PLC که در تولید داربستهای ارتوپدی برای درمان بیماریهای استخوان استفاده میشود را میتوان با نانولوله های بور نیترید تقویت کرد. دیده شده که پلیمرهای تقویت شده ضریب الاستیسیته و مقاومت کششی بیشتری نسبت به پلیمر بدون نانولوله ی بور نیترید دارند. ۳- زیست حسگرهایی از نانولوله ی بور نیترید: کانال های یونی بیولوژیکی موجود در غشای سلول، نسبت به ورود بعضی گونه های یونی، گزینش پذیری دارند و بسیاری از عملکردهای سلول را کنترل می کنند. شبیه سازی های دینامیک مولکولی نشان میدهد؛ نانولوله های با قطر ۵-۴آنگستروم که درون غشایی از جنس سیلیکون نیترید جاسازی شده اند نسبت به نفوذ کاتیونها و آنیونها گزینش پذیری دارند و میتوانند عملکرد کانالهای یونی بیولوژیکی را تقلید کنند.
در این صفحه تعداد 603 مقاله تخصصی درباره نیترید بور که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI نیترید بور (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: نیترید بور; LDPI-MS; laser desorption postionization mass spectrometry; VUV; vacuum ultraviolet; CNTs; carbon nanotubes; BNNTs; boron nitride nanotubes; IR; infrared; g-C3N4; graphitic carbon nitride; h-BN; hexagonal boron nitride; PALDI-MS; plasma assisted laser des
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: نیترید بور; Al2O3; alumina; ALG; alginate; AMP; amylopectin; APS; ammonium persulfate; ATH; aluminum hydroxide; ATRP; atom-transfer radical polymerization; BN; boron nitride; CA; cellulose acetate; CaCO3; calcium carbonate; CB; carbon black; CBD; chemical bath deposi