آشنایی با موضوع

اکسید تنگستن (Tungsten oxide) با فرمول شیمیایی WO2 یک ترکیب شیمیایی است. که جرم مولی آن 215. 84 g/mol می‌باشد. شکل ظاهری این ترکیب، جامد برنزی است. اکسیدهای تنگستن از ترکیبات مهم تنگستنی هستند. به­ دلیل داشتن اعداد اکسایش مختلف، تعداد ترکیبات زیادی از تنگستن شناخته شده است اما در میان سیستمهای مختلف موجود بین تنگستن و سایر مواد، سیستم تنگستن – اکسیژن از اهمیت بیش­تری برخوردار است. زیرا بسیاری از این ترکیبات حین فرایند هیدرومتالورژی تولید پودر تنگستن، تشکیل می شود. نکته قابل توجه اینکه به دلیل داشتن اعداد اکسایش مختلف، تعداد ترکیبات زیادی از تنگستن شناخته شده است. این سیستم تقریبا پیچیده بوده و علاوه بر اکسیدهای دوتایی استوکیومتری (WO3، WO2. 9، WO2. 72، WO2)، محدوده وسیعی از ترکیبات غیراستوکیومتری را نیز در بر می گیرد. با کاهش نسبت اکسیژن به تنگستن، که در طی احیا رخ می­ دهد (تبدیل به اکسیدهای پایین­تر)، هشت­ وجهی بسیار بسیار پیچیده شده و ترکیبی از گوشه، لبه و وجوه را به اشتراک می گذارد. با از دست دادن هر اتم اکسیژن از شبکه اکسید، دو الکترون به باند هدایت اضافه شده که در نتیجه ترکیبات حاصل از احیا، نیمه­ هادی یا هادی می شوند. درکنار هشت­ وجهی تنگستن – اکسید، چهاروجهی WO4 نیز می­ تواند در ترکیبات کاملا اکسید شده و تشکیل شود. امروزه چند صد یا حتی هزاران اکسید سه تایی و چهارتایی شناخته شده است. اکسیدهای دوتایی تنگستن به دو دسته اصلی تقسیم می شوند: دی اکسید تنگستن و تری اکسید تنگستن که خود به سه دسته α، β و γ تقسیم می شود. دی اکسید تنگستن (WO2) محصول میانی احیاء هیدروژنی اکسیدهای بالاتر تنگستن بوده که در دمای 900 درجه سانتی گراد تحت اتمسفر هیدروژن و فشار جزیی بخار آب 0. 5 bar بدست می آید، علاوه بر این درطی احیا WO3 به W نیز حاصل می شود. نکته دیگر آن است که اکسیداسیون مستقیم تنگستن با اکسیژن، روش مناسبی جهت سنتز آن نمی باشد زیرا که در این بین اکسیدهای بالاتر نیز تشکیل می شود. چگالی 10. 82-11. 05 گرم بر سانتی متر مکعب، نقطه ذوب 1530 درجه سانتی گراد و رنگ قهوه ای تا بنفش قهوه­ ای داشته که تک کریستال­ های آن به رنگ برنزی می باشد و به همین علت درخشندگی و جلای فلزی دارند. این اکسید در اسیدهای معدنی غلیظ و گرم و محلول­های هیدروکسیدی قلیایی غلیظ و در حال جوش حل می شود. هم ­چنین در محلول آب اکسیژنه رقیق و غلیظ به ­سرعت حل شده و اسیدنیتریک نیز منجر به اکسید شدن WO2 به WO3 می شود.
در این صفحه تعداد 820 مقاله تخصصی درباره اکسید تنگستن که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI اکسید تنگستن (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.