آشنایی با موضوع

تیوفن (Thiophene) با فرمول شیمیایی یک ترکیب شیمیایی است که شکل ظاهری آن، مایع بی‌رنگ است. تیوفن یک ترکیب هتروسیکل آروماتیک است که شامل چهار اتم کربن و یک اتم گوگرد می باشد. آنالوگهای تیوفن شامل فوران و پیرول می باشند که در آنها اتم S جایگزین O و NH شده است. تیوفن بوسیله ویکتور میر (Victor Meyer) در 1883 به عنوان یک جزء باقیمانده در بنزن کشف شد. بعضی از انواع مهم تیوفنها شامل بنزو تیوفن و دی بنزو تیوفن می باشد که به ترتیب دارای یک و دو گروه بنزنی هستند. تیوفن در دمای محیط مایعی بی رنگ است و بویی مشابه بنزن دارد. تیوفن به عنوان ترکیبی آروماتیک شناخته شده است ولی محاسبات تئوری نشان داده که میزان آروماتیک بودن آن از بنزن کمتر است. سهم جفت الکترون گوگرد در اربیتال pi مشهود می باشد و به خاطر همین خواص آروماتیک تیوفن است که این ترکیب خواصی متفاوت نسبت به تیو اتر از خود نشان می دهد. به عنوان مثال این ترکیب توانایی آلکیل دار شدن توسط متیل یدید را ندارد. همچنین اتم گوگرد در این ترکیب واکنش ناپذیر است. واکنش پذیری بالای تیوفن در برابر سولفوناسیون اساس جداسازی بنزن از تیوفن را تشکیل می دهد. (از آنجایی که تفاوت نقطه جوش بنزن و تیوفن در دمای محیط در حدود 4 °C می باشد جداسازی آنها از طریق تقطیر مشکل می باشد). بنابر این اضافه کردن اسید سولفوریک به مخلوط بنزن و تیوفن در فرایند سولفوناسیون تیوفن باعث تشکیل ترکیب محلول در آب تیوفن سولفونیک اسید می شود. کاربرد تیوفنها ترکیبات هتروسیکل مهمی در شیمی آلی به شمار می روند که کاربردهای زیادی در صنایع مختلف به خصوص در داروسازی دارند. در بعضی موارد حلقه بنزنی توسط تیوفن جایگزین می شود بی آنکه در خواص ترکیب تغییر قابل ملاحظه ای روی دهد. گوگرد زدایی از این ترکیبات توسط Raney nickel باعث ایجاد مشتقاتی از بوتان با استخلاف در موقعیتهای 1 و 4 می شود. پلیمرهای حاصل از پیوند شدن تیوفن در موقعیتهای 1و 5 پلی تیوفن نامیده می شوند. پلی تیوفنها در اثر اکسایش جزئی دارای خاصیت رسانایی می گردند. با در نظر گرفتن پایداری بالای تیوفنها، این ترکیبات از بسیاری از ترکیبات حاوی گوگرد و هیدروکربن (به خصوص هیدروکربنهای غیر اشباع مانند استیلن) به وجود می آیند. در روش سنتز کلاسیک این ترکیبات از واکنش ا،4 – دی کتونها با معرفهای سولفوره کننده مانند P4S10 تهیه می شوند. تیوفنهای خاص میتوانند از طریق واکنش تراکمی استرها در حضور گوگرد عنصری تهیه شوند. تیوفن و مشتقات آن معمولا به همراه مواد نفتی در غلظتهای یک تا سه درصد یافت می شوند. انواع مایعات تیوفنی در صنعت معمولا توسط فرایند هیدرو دسولفوریزاسیون جداسازی می گردد. در این فرایند مایع یا گاز از روی بستر کاتالیزوری شامل مولیبدنیم دی سولفید و تحت فشار هیدروژن عبور داده شده و ترکیبات گوگردی (از جمله تیوفنها) جداسازی می شوند. تیوفنها تحت فرایند هیدروژن دار شدن قرار گرفته و تشکیل ترکیبات هیدروکربنی و هیدروژن سولفید میدهند. از جمله ترکیباتی که گوگرد زدایی از آنها در صنایع نفتی همواره با مشکلاتی همراه بوده و جداسازی آنها نیاز به صرف هزینه زیاد یا تکنولوژیهای نوین دارد بنزوتیوفن و دی بنزوتیوفن و مشتقات آنها می باشد که در حال حاضر ارتقای روشهای گوگرد زدایی از این ترکیبات موضوع بسیاری از تحقیقات را در صنایع نفتی تشکیل می دهد.
در این صفحه تعداد 867 مقاله تخصصی درباره تیوفن که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI تیوفن (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: تیوفن; AC; activated carbon; ADS; adsorptive desulfurization; Basolite A100; Al(OH)(C8H4O4), produced by BASF; Basolite C300; Cu3(C9H3O6)2, produced by BASF; Basolite F300; FeC9H3O6, produced by BASF; BDC; 1, 4-benzenedicarboxylate; BT; benzothiophene; Cr-BDC; M
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: تیوفن; Ionic liquids; Green solvent; Molecular dynamics (MD) simulation; Desulphurization; Molecular interactions; Thiophene; Dibenzothiophene (DBT);
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: تیوفن; Thiophene; Flavoring ingredients; FEMA GRAS; bw; body weight; CYP; cytochrome P450; DNA; deoxyribonucleic acid; DT; decision tree; F; female; FEMA; the Flavor and Extract Manufacturers Association; GLP; good laboratory practice; GRAS; generally recognized
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: تیوفن; 2-Furfurylthiol; Dimethyl disulfide; Thiophene; Gas chromatography-mass spectrometry; Microencapsulation2-Furfurylthiol (PubChem CID: 7363); Dimethyl disulfide (PubChem CID: 12232); Thiophene (PubChem CID: 8030)