آشنایی با موضوع

پل برای متصل کردن دو مکان به یکدیگر ساخته می شود و رفت و آمد را آسان می کند. بیشترین پل ها روی رود خانه ها و دره ها ساخته می شوند. البته پل های شهری کاربرد های دیگری دارند. پل ها دنیای جالبی دارند. آن ها معمولا از نظر جنس بتنی، فلزی، سنگی، چوبی و. . . هستند. سازه پل در پروژه احداث راه یکی از پر هزینه ترین بخش‌ها به شمار می‌رود و لذا طراحی اصولی و دقیق این سازه از اهمیت بالایی برخوردار است. رایج ترین انواع پل‌ها پل بتنی هستند زیرا: این پل‌ها از نظر اقتصادی مقرون بصرفه هستند. در طراحی معماری زیباتر هستند. با توجه به تکنولوژی‌های جدید بکار رفته در افزایش مقاومت فولاد و افزایش مقاومت فشاری بتن، این پل‌ها پتانسیل ساخت در عرض‌های بالا را دارند. انواع پل‌ها بر اساس عناصر سازه ای: پل‌های تخت: که اجزای سازه‌ای مقاومت داخلی برش، خمش، پیچش و نیروی محوری را تحمل می‌کنند. پل‌های خرپایی: اعضای خرپایی پل که معمولا فولادی می‌باشند فقط نیروی فشاری و کشششی را تحمل می‌کند. پل‌های قوسی: در صورتی که محل احداث پل اجازه احداث فونداسیون پل قوسی را دهد این نوع پل ارجحیت خود را در میان سایر انواع دیگر پل‌ها اثبات کرده است. در این نوع پل اعضای سازه‌ای تقریبا فشار خالصی تحمل می‌کنند. در این نوع پل طولانی نبودن مسیر برای اینکه فاصله دو انتهای قوس زیاد نشود بسیار مهم است. پل کابلی معلق: در این سازه‌ها کابل‌ها مسئولیت تحمل کشش خالص را برعهده دارند که این پل‌ها به دو دسته کلی تقسیم می‌شود: پل‌های معلق: این پل‌ها برای دهانه‌های بیشتر از 300 متر صرفه اقتصادی دارند و تا دهانه‌های 3000 متری نیز طراحی می‌شوند. به منظور سبک تر بودن و مقرون به صرفه تر بودن این نوع پول می‌توان در عبورگاه این پل از مصالح فولادی استفاده کرد. پل‌های ترکه ای: این پل‌ها با عبورگاه بتنی طراحی می‌شود و برای دهانه‌ها بین 100 الی 700 متر طراحی می‌شوند. قسمت‌های اصلی باربر یک پل: عرشه پل: که تحمل بار زنده سازه را تحمل می‌کند. پایه‌های پل: پایه‌ها مسوول انتقال بار عرشه پل به فونداسیون پل می‌باشند. فونداسیون پل: این جزء از سازه بار را از پایه‌های پل به زمین منتقل می‌کند. عبورگاه پل معمولا از دال بتنی یا ترکیب دال و تیر فولادی یا تیر فولادی تنها که گاهی با مقطع ثابت و گاهی با مقطع متغیر طراحی می‌شود ساخته می‌شود. عوامل انتخاب نوع یک پل: محل احداث یک پل: در این حوزه دو روش عمل وجود دارد، روش اول تعریف محدوده تقریبی برای دستگاه پل است اما در روش دوم تعیین محل مناسب برای پل و تعریف کردن مسیر عبور راه بر این اساس. کاربردی که برای آن تعریف می‌شود: کاربردی که برای پل تعریف می‌شود معرف نوع سازه پل است، اینکه این پل آیا برای عابر پیاده یا وسایل نقلیه یا برای عبور قطار و یا حتی انتقال آب باشد بسیار حائز اهمیت است. نوع فونداسیونی که برای سازه پل طراحی می‌شود و تکیه گاه‌های آن. فونداسیون پل با دهانه ساده پی گسترده مقرون به صرفه تر از استفاده از شمع‌ها می‌باشد. نوع مصالح مصرفی در سازه ی پل: به شرایط محیطی دستگاه پل ربط دارد، اگر محل احداث پل دارای رطوبت هوای بالا باشد استفاده از پل بتنی توصیه می‌شود. نوع عبورگاهی که برای پل طراحی می‌شود: هرچه طول مسیرعبورگاه پل افزایش یابد هزینه ساخت عبورگاه بالا می‌رود ولی از تعداد پایه‌ها زیر آن کم می‌شود و برعکس. عوامل اقتصادی: با در نظر گرفتن ضریب اطمینان در طراحی پل هرچه تعداد اعضا و مصالح بکار رفته کاهش یابد مقرون به صرفه تر است.
در این صفحه تعداد 359 مقاله تخصصی درباره پل که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ترجمه شده پل
مقالات ISI پل (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: پل; Bridge; Deflection; Creep; Construction stages; Falsework; Field measurements; Hinge curl; Post-tensioning; Prestressed concrete; Time-dependent;