آشنایی با موضوع

در زمین‌شناسی به منطقه‌ای از زمین که دو پوسته از سطح کره زمین به سمت یکدیگر حرکت کرده و یکی از پوسته‌ها بزیر پوسته دیگر می‌لغزد، پهنه فرورانش (به انگلیسی: Subduction zone)گفته می‌شود. به پدیده لغزیدن یک پوسته بزیر پوسته دیگر هم فرورانش می‌گویند. پوسته پایین‌رونده در گوشته زمین فرومی‌رود و ذوب می‌شود. در حقیقت وقتی که پوسته اقیانوسی نسبت به پوسته قاره ای حرکت همگرا گونه ای دارد بعد از برخورد، پوسته اقیانوسی به زیر پوسته قاره نفوذ کرده و آرام آرام به زیر آن می رود این نفوذ می تواند تا عمق حدود 700Km(مرکز گوشته بالایی و گوشته پایینی) ادامه پیدا کند. در هنگام فرورانش مقداری از پوسته قاره ای به زیر کشیده می شود که تشکیل گودال یا Tranch می دهد. از ویژگی های مناطق فرورانش می توان به زلزله های قدرتمند و زلزله های عمیق اشاره داشت. گاهی اوقات به موازات برخورد دوپوسته قاره ای و اقیانوسی، ایجاد رشته کوهها و همچنین کوههای آتشفشانی را می توانیم داشته باشیم.
در این صفحه تعداد 304 مقاله تخصصی درباره پهنه فرورانش که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI پهنه فرورانش (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.