آشنایی با موضوع

آلکیلاسیون (alkylation) به معنی انتقال یک گروه آلکیل (alkyl group) از یک مولکول به مولکول دیگر است. گروه آلکیل می‌تواند به صورت یک کربوکاسیون آلکیل (alkyl carbocation)، یک رادیکال آزاد (free radical)، یک کاربانیون (carbanion) و یا یک کربن (carbine) و یا معادل آن‌ها منتقل شود. واحدهای آلکیلاسیون بسیار پرکاربرد هستند زیرا احتمالا گروه آلکیل فراوان‌ترین گروهی است که در مولکول‌های آلی یافت می‌شود. بسیاری از مولکول‌های هدف بیولوژیکی و یا مواد اولیه مصنوعی آن‌ها از زنجیره آلکیل با گروه‌های عمل‌کردی خاص و با ترتیب خاصی ساخته شده‌اند. آلکیلاسیون انتخابی و یا اضافه کردن قسمت‌هایی با گروه‌های عمل‌کردی مطلوب به زنجیره متداول است؛ به ویژه در صورتی که ماده اولیه آن در طبیعت وجود نداشته باشد. آلکیلاسیون با تنها یک کربن متیلاسیون (methylation) نام دارد. آلکیلاسیون ازاتصال 2یا چند مولکول هیدروکربنی به منظور ساخت یک مولکول بزرگتر تشکیل شده است. در یک فرایند استاندارد پالایش نفت، آلکین ها(ابتدائا بوتیلن ها) با ایزوبوتان ها واکنش داده می شوند که هدف از این کار تشکیل پارافین های شاخه داری است که به عنوان اجزای ترکیب شونده در سوخت ها استفاده می شود که موجب افزایش درصد اکتان می شود بدون اینکه فراریت سوخت افزایش یابد. فرایند سوخت دوگونه هستند: آلکیلاسیون باپایه ی اسید سولفوریک(H2SO4 ) و آلکیلاسیون با پایه ی اسید هیدرو فلوئوریک(HF). هر دو نوع آلکیلاسیون در دمای پایین، فشار پایین و فازمایع صورت می گیرند و از نوع واکنش های کاتالیزوری هستند. از این فرایند به منظور تولید آلکیلات جهت اختلاط با بنزین و ارتقای عدد اکتان استفاده می شود. در این فرایند ایزوبوتان به همراه الفین­ هایی همانند پروپیلن، بوتن و یا مخلوط آنها در حضور کاتالیست ­های اسیدی همچون اسید سولفوریک و اسید هیدروفلئوریک به آلکیلات تبدیل می شود. اولین واحد آلکیلاسیون در سال ۱۹۳۸ مبتنی بر کاتالیست های اسید سولفوریکی توسط شرکت Shell طراحی و راه اندازی شده است. در سال ۱۹۴۲ نیز شرکت Phillips Petroleum این فرایند را مبتنی بر کاتالیست های اسید هیدروفلئوریکی طراحی و بهره برداری نمود. در سال های اخیر از کاتالیست های جامد اسیدی نیز در فرایند آلکیلاسیون جهت تولید اتیل بنزن و کیومن استفاده شده است. با توجه به ظرفیت­های بالای واحدهای آلکیلاسیون در مجتمع­های پالایشگاهی هنوز از کاتالیست های جامد اسیدی به دلایل اقتصادی استفاده نشده است.
در این صفحه تعداد 1195 مقاله تخصصی درباره آلکیلاسیون که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI آلکیلاسیون (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: آلکیلاسیون; Potato starch; Alkylation; Benzo[a]pyrene; Surfactant; Potato starch (PubChem SID: 135306210); Sodium hydroxide (PubChem CID: 14798); Dimethyl sulfoxide (PubChem CID: 679); Benzo[a]pyrene (PubChem CID: 2336); 2-Octen-1-ylsuccinic anhydride (PuBChem CID: 5