آشنایی با موضوع

نیکل (به انگلیسی: Nickel) عنصر ۲۸ فلزی مقاوم، چکش‌خوار، نسبتاً کمیاب، براق با ساختار بلورین و مکعبی‌شکل به رنگ سفید و نقره‌ای است. این عنصر در سال ۱۷۵۱ توسط اکسل کرونزتت (به انگلیسی: Axel Cronstedt) دانشمند سوئدی کشف شد. از نظر خواص مغناطیسی و فعالیت شیمیایی شبیه به آهن و کبالت است. کانی‌های اصلی نیکل عبارتند از پنتلاندیت، پیروتیت (سولفیدهای نیکل و آهن) و گارنییریت (سیلیکات نیکل و منیزیم) هستند. آلیاژهای نیکل: فلز نیکل در صنایع مختلف به عنوان پایه آلیاژی، اهمیت بسزایی برخوردار است. علت اصلی این اهمیت، گستره ی وسیع فلزاتی است که امکان آلیاژ شدن با این فلز را دارند. مناسب برای گستره ی وسیعی از کاربردهای صنعتی: تطبیق پذیری بالای این فلز به عنوان پایه ی یک آلیاژ با سایر فلزات و هم چنین مقاومت بالا نسبت به حرارت و خوردگی، موجب شده تا آلیاژهای نیکل در قطعاتی نظیر پره های توربین گاز و بخار، لوله های انتقال مواد خورنده، تجهیزات در تماس مستقیم با آب دریا و. . . کاربرد داشته باشند. استفاده از آلیاژهای نیکل در صنایع پزشکی و هشتهای نیز با رشد روز افزونی همراه شده اند. آلیاژهای پرکاربرد نیکل: Inconel 625: مقاومت بالای این آلیاژ نسبت به خوردگی در تماس با ترکیبات اسیدی و خورنده، inconle625 را به پرکاربردترین آلیاژ نیکل استفاده شده در لوله و اتصالات انتقال مواد خورنده و خطوط انتقال دریایی تبدیل کرده است. Inconel 718: استحکام تسلیم بالای این آلیاژ و حفظ خواص مکانیکی در دماهای بالا، Inconel 718 را در بسیاری موارد به عنوان بهترین گزینه مهندسین در طراحی قطعات مکانیکی به کار رفته در دمای بالا نظیر بدنه ی موتورهای احتراق داخلی، توربین های گاز، بوسترهای فشار سازی و. . . تبدیل نموده است. Hasteloy: این گروه از آلیاژها با توجه به مقاومت مناسب در برابر خوردگی و حرارت و هم چنین مقاومت مکانیکی بالا، به یکی از پرکاربردترین آلیاژهای پایه نیکل در ساخت تجهیزات صنایع پتروشیمی مبدل شده اند. Monel: وجود مس تا 25% در ترکیب این آلیاژ موجب افزایش قابل توجه مقاومت خوردگی آلکالینی-اسیدی و همچنین افزایش شکل پذیری (ductility) آلیاژ Monel نسبت به سایر آلیاژهای متداول نیکل شده است. استفاده از این آلیاژ در تجهیزات دریایی و صنایع نفت و گاز و پتروشیمی رایج است.

در این صفحه تعداد 230 مقاله تخصصی درباره آلیاژهای نیکل که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI آلیاژهای نیکل (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: آلیاژهای نیکل; Dew point corrosion; Stainless steels; Nickel alloys; Titanium alloys; Geothermal fluids; Acid chlorides; Stress corrosion cracking; Localized corrosion;
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: آلیاژهای نیکل; Nickel alloys; Oxidation; Grain boundary embrittlement; Stress corrosion cracking; Mechanical properties testing; Micromechanical modeling; Micromechanical testing; Corrosion;