آشنایی با موضوع

سیلیسیم نیترید با فرمول شیمیایی Si۳N۴ یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۳۰۸۴۰۹۹ است. نیترید سیلیسیم یکی از سرامیک های پیشرفته است که در نخستین سال های دهه ی 1950 استفاده از آن به عنوان یک ماده ی دیرگداز دمای بالا به صورت آجرهای دیرگداز کوره بلند آغاز شد. این ماده در طول 30 سال گذشته به صورت گسترده ای از مواد یا ویژگی های بسیار مفیدی چون مقاومت به شوک حرارتی، پایداری در دمای بالا، سختی و مقاومت به سایش، توسعه پیدا کرده و کاربردهای بیشتری در آینده برای آن پیش بینی می شود. سیلیسیم نیترید دارای دو شکل کریستالوگرافی است که فرم آلفا و بتا نامیده می شوند. هر دوی این فرم کریستالی به صورت هگزاگونال هستند و دارای حجم سلول واحد یکسانی هستند اما فاصله ی بین صفحه ای d در فرم آلفا دو برابر فرم بتاست. فرم آلفای شامل لایه های متوالی فرم بتاست و تصویر آینه ای فرم بتاست. آلفا سیلیسیم نیترید( فاز دما پایین) تقریبا در دمای 1500 درجه ی سانتیگراد به فرم بتا تبدیل می شود. این تغییر فازی به عنوان یک تغییر فاز برگشت پذیر در نظر گرفته نمی شود. دانسیته های تئوری برای فازهای آلفا و بتا به ترتیب برابر 3. 18 و سیلیسیم نیترید، ماده ای با ویژگی های منحصربفرد. سیلیسیم نیترید در دماهای بالاتر از 1800 درجه ی سانتیگراد تجزیه می شود. سیلیسیم نیترید همانند سیلیسیم کاربید نقش مهمی در توسعه ی سرامیک های مورد استفاده در کاربردهای ساختاری، ایفا کرده اند. استحکام مکانیکی بالای بدنه های تولید شده از این ماده به همراه ضریب انبساط حرارتی پایین، مدول الاستیک متوسط و ضریب رسانش گرمایی متوسط باعث می شود تا این ماده را به ماده ای با مقاومت به شک حرارتی استثنایی تبدیل کرده است. سیلیسیم نیترید یک سرامیک نیتروژنی با کاربردهای وسیع است. این سرامیک دارای نیتروژن شامل بخش های کریستالی و بخش های آمورف است. ایده ی استفاده اولیه ی از Si3N4 به عنوان یک سرامیک ابتدا بوسیله ی انگلیسی ها بوده است و سپس بوسیله ی ژاپنی ها توسعه یافته است. به زودی علاقه ها به منظور تحقیقات در زمینه ی این گونه سرامیک ها در تمام دنیا دنبال شده است. این کارها از دهه ی 1970 شروع شده است. سیلیسیم نیترید یک ماده ی سرامیکی ایده آل است زیرا به منظور پدید آوردن کرنش در این ماده نیازمند اعمال تنش بسیار بالایی است. این ماده همچنین دارای نسبت استحکام به وزن بسیار بالایی است.
در این صفحه تعداد 235 مقاله تخصصی درباره سیلیسیم نیترید، سیلیکون نیترید که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI سیلیسیم نیترید، سیلیکون نیترید (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: سیلیسیم نیترید، سیلیکون نیترید; Amorphous; Silica; Silicon dioxide; Silicon nitride; SiO2; Si3N4; DFT; Uncertainty quantification; UQ
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: سیلیسیم نیترید، سیلیکون نیترید; AFM; atomic force microscopy; API; active pharmaceutical ingredient; CA; contact angle; CAB; adhesive-cohesive balance; COPD; chronic obstructive pulmonary disease; DMT; Derjaguin-Muller-Toporov; DPI; dry powder inhaler; FPF; fine particle fraction;