آشنایی با موضوع

تریتیوم (Tritium) به ایزوتوپی از هیدروژن می‌گویند که عدد جرمی در آن ۳ است یعنی ۱ پروتون و دو نوترون که طبق قاعده پاولی باید رادیواکتیو باشد و همین طور نیز هست، بیشتر برای ساخت موادی که از خود نور منتشر می‌کنند بکار برده می‌شود. تریتیوم که با نماد T یا ۳H است، به عنوان هیدروژن۳ یک ایزوتوپ پرتوزای هیدروژن است. نیمه عمر تریتیوم ۸±۴۵۰۰ روز و جرمش ۳٫۰۱۶۰۴۹۲ واحد اتمی است. تریتیوم، ایزوتوپی از هیدروژن با عدد جرمی ۳ است که خاصیت رادیواکتیوی دارد و بیشتر برای ساخت موادی که از خودشان نور تولید می‌ کنند، استفاده می ‌شود. البته تریتیوم یکی از موادی است که بعد از انفجار یک بمب اتمی معمولی، در کنار دوتریوم باعث فعل و انفعالات هسته ‌ای بسیار گرمازا می‌ شود تا پیوندهای هسته‌ای مورد نیاز برای شکافته شدن هسته‌ های اورانیوم امکان پذیر باشد. هیدورژن مثال خوبی از عنصری است که ایزوتوپ های متعددی دارد و فقط یکی از آن ها رادیو اکتیو است. هیدروژن طبیعی یا همان هیدروژنی که ما می شناسیم، در هسته خود دارای یک پروتون است و هیچ نوترونی ندارد. البته چون فقط یک پروتون در هسته وجود دارد نیازی به نوترون نیست. ایزوتوپ دیگر هیدروژن، هیدروژن ۲ یا دو تریوم است که یک پروتون و یک نوترون در هسته خود جای داده است. دوتریوم، فقط ۰۱۵ر۰ درصد کل هیدروژن را تشکیل می دهد و در طبیعت بسیار کمیاب است، با این حال مانند هیدورژن طبیعی رفتار می کند. البته از یک جهت با آن تفاوت دارد و آن، سمی بودن دوتریوم در غلظت های بالاست. دوتریوم هم ایزوتوپ پایداری است، ولی ایزوتوپ بعدی که تریتیوم خوانده می‌شود، ناپایدار است. تریتیوم که هیدروژن ۳ نیز خوانده می شود، در هسته خود یک پروتون و دو نوترون دارد و به دنبال یک واپاشی رادیواکتیو به هلیوم ۳ تبدیل می شود. این بدان معنی است که اگر ظرفی پر از تریتیوم داشته باشیم و آن را بگذاریم و یک میلیون سال بعد برگردیم، ظرف ما پر از هلیوم ۳ است. هلیوم ۳ از ۲ پروتون و یک نوترون ساخته شده و عنصری پایدار است. تریتیوم که حامل بیش‌ترین نوترون در بین سه ایزوتوپ هیدروژن است را می ‌توان در قلب محفظه خلاء ماشین Z به عنوان سوخت مورد استفاده قرار داد. کاربرد اصلی ماشین Z آزمایش میزان آمادگی کلاهک ‌های هسته ‌ای ذخیره شده در زرادخانه ارتش ایالات متحده است و در حال حاضر برترین اخترفیزیک دانان در حال ایجاد شرایط مشابه با هسته‌ ستاره‌ها و سیاره ‌ها به منظور کسب انرژی حاصل از فیوژن تریتیوم هستند. ماشین Z با برخورداری از نیروی الکترومغناطیسی غیرقابل تصور می ‌تواند عملیات گرم ‌سازی اولیه سوخت را آغاز کند تا واکنش فیوژن یا همجوشی هسته‌ ای آغاز شود. دانشمندان معتقدند که فشار موجود در قلب ماشین Zکه از ترکیب الکتریسیته و مغناطیس حاصل می ‌شود، امکان تولید انرژی اقتصادی از همجوشی هسته ‌ای را تا سه سال آینده فراهم خواهد کرد. با ترکیب تریتیوم با مواد شیمیایی که نور را در حضور تشعشع ساطع می کند، یک منبع نور پیوسته ایجاد می شود. این مسئله می تواند در موقعیت هایی به کار رود که نور کم مورد نیاز است اما استفاده از باتری ها یا الکتریسیته ممکن و اجرایی نیست. جلوه های فسفر به افزایش دقت شلیک شب کمک می کنند و اگر اتلاف انرژی وجود دارد علائم خروج می توانند نجات دهنده زندگی باشند. محصول فروپاشی رادیواکتیو تریتیوم یک بتای کم انرژی است که نمی تواند در لایه خروجی مرده پوست انسان نفوذ کند. از این رو، خطر اصلی همراه با ترتیوم تماس داخلی حاصل از استنشاق یا بلع است.
در این صفحه تعداد 598 مقاله تخصصی درباره تریتیوم که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ترجمه شده تریتیوم
مقالات ISI تریتیوم (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: تریتیوم; Brassinosteroids; α-Hydroxy ketones; Reductive dehalogenation; Tritium; Labeled compounds; GNHABABXEIWJQS-GQTOCFOKSA-N; DDYNHLUJIGMWHY-DWPOZTANSA-N; DKZLUKSZGRDNFQ-CFSPABCZSA-N;
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: تریتیوم; Atg; autophagy-related gene; Baf A1; bafilomycin A1; BHMT; betaine homocysteine methyltransferase; 14C; radiocarbon; Con A; concanamycin A; F; farad; GFP; green fluorescent protein; GST; gluthathione S-transferase; 3H; tritium; KO; knockout; LDH; lactate