آشنایی با موضوع

۱۵ عنصر فلزی از اکتینیم (با عدد اتمی ۸۹) تا لورنسیم (با عدد اتمی ۱۰۳) واقع در دوره هفتم جدول تناوبی را اکتینیدها می‌گویند. این نام از نام عنصر اکتینیم گرفته شده‌است. خواص شیمیایی این عناصر شبیه به عنصر اکتینیم است. آکتینیدها را به‌سبب تشابه خواص شیمیایی‌شان در یک گروه آورده‌اند. ازجمله آن‌که همۀ آن‌ها دوظرفیتی‌اند. این خواص با تغییر عدد اتمی تفاوت اندکی پیدا می‌کنند. این مجموعه، مانند لانتانیدها، در جدول تناوبی عناصر، در سطری خارج از دوره قرار دارند. شاید مشهورترین اکتینید، اورانیوم باشد که از فروپاشی هسته آن انرژی لازم برای تولید برق در نیروگاه‌ها، زیر دریایی‌ها و ناوهای هواپیمابر فراهم می‌شود. شیمی اکتینیدها در مقایسه با لانتانیدها خیلی بیچیده تر است چون عناصر اکتینید تا AM چندین حالت اکسایش از خود نشان می دهند. بعد از امریکیم حالت اکسایش عمده برای این عناصر حالت اکسایش(III)است و رفتار آنها شبیه لانتانیدها است. اکتینیم فقط حالن اکسایش (III)دارد و شبیه لانتان می باشد برای th & pa & u هات اکسایش ماکسیمم اهمیت بیشتری دارد. اگرچه برای u حالت اکسایش IV نیز مهم است. توریم به هافتیم(HF)شباهت دارد اکسید ان THO2 ساختار فلوئوریت دارد و نقطه ی ذوب ان بالاست و ترکیبی بایدار می باشد از توریم تترافلوئورید و تتراکلرید نیز شناخته شده است.
در این صفحه تعداد 383 مقاله تخصصی درباره اکتینیدها که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI اکتینیدها (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: اکتینیدها; Lanthanides; Actinides; Sorption; Minerals; Environmental chemistry; Mass spectrometry; Quantum chemistry; Aquatic systemsAns, actinides; APCI, atmospheric pressure chemical ionization (mass spectrometric method); BLYP, Becke–Lee–Yang–Parr (functional); B