آشنایی با موضوع

آنیلین (Aniline)یک ترکیب شیمیایی است که برای تولید این ماده ابتدا بنزن به نیتروبنزن تبدیل میشود، سپس نیتروبنزن هیدروژنه میشود. شکل ظاهری این ترکیب روغن مانند، مایع بی‌رنگ است. آنیلین در الکل و اتر حل میشود و در آب حلالیت اندکی دارد. این ماده سمی است و نباید مورد استنشاق قرار گیرد. در صورت تماس با پوست وچشم باعث سوزش میشود. در اثر حرارت به گازهای بسیار سمی نیتروژن اکسید تجزیه میشود. تولید AN در ظرفیت 100%، برابر با 4144 کیلوگرم بر ساعت است که روزانه برابر با 99456 کیلوگرم و تولید سالانه بر مبنای 300 روز کاری، حدوداٌ برابر با 30 هزار تن می باشد. از جمله کاربردهای آنیلین میتوان به موارد زیر اشاره کرد: بطور وسیع در ساخت رنگهای نساجی و مواد میانی رنگهای نساجی استفاده می شود. در صنایع لاستیک سازی، از مشتقات آنیلین به عنوان تسریع کننده و تقویت و استحکام لاستیک و ضد اکسید شدن استفاده می شود. در صنایع داروسازی، آنیلین در ساخت داروهای سولفانیل آمید و عوامل شیرین کننده سنتتیک مصرف می شود. آنیلین همچنین در صنایع انفجاری از اهمیت خاصی برخوردار است و در ساخت ژلاتین و نیتروتولوئن استفاده می شود. نیترو بنزن(NB) شکل ظاهری این ترکیب، مایع مایل به زرد است و بویی شبیه بوی بادام دارد. پس از انجماد به شکل بلورهایی برنگ زرد-سبز در می آید. نیتروبنزن در مقیاس کلان به عنوان پیشماده ای برای تهیه آنیلین، از بنزن به دست می آید. در آزمایشگاه؛ از آن به عنوان حلال، بویژه برای واکنشگرهای الکتروفیل، استفاده می شود. نیتروبنزن در آب حلالیت اندکی دارد. این ماده سمی است و نباید مورد استنشاق قرار گیرد. در صورت تماس با پوست وچشم باعث سوزش میشود. در اثر حرارت به گازهای بسیار سمی نیتروژن اکسید تجزیه میشود. تولید AN در ظرفیت 100%، برابر با 5569 کیلوگرم بر ساعت است که روزانه برابر با 133656 کیلوگرم و تولید سالانه بر مبنای 300 روز کاری، حدوداٌ برابر با 40 هزار تن می باشد. کاربردها تقریباً %95 نیتروبنزن برای تهیه آنیلین، که پیشماده ای در ساخت مواد شیمیایی لاستیکی، آفتکش ها، رنگ ها، مواد منفجره و مواد دارویی است، مصرف می شود. نیترو بنزن در صنعت رنگ پارچه و لباس و رنگهای دیگر کاربرد دارد. موارد مصرف ویژه نیتروبنزن به عنوان ماده ای برای کاهش بوهای نامطبوع در پولیش کفپوش و کفش، مصنوعات چرمی، حلال رنگ ها و مواد دیگر استفاده می شود. نیتروبنزن تقطیرمجدد شده را قبلا به عنوان ماده معطر ارزان قیمتی در ساخت صابون استفاده می کردند. یک بازار تجاری ویژه نیتروبنزن در ساخت استامینوفن است. همچنین بطور وسیع در ساخت انواع رنگها و مواد میانی رنگها استفاده می شود. شرایط نگهداری: دور نگه داشتن از محیط اسیدی و همچنین مواد غذایی. مخزن ذخیره شده باید به شدت Seal شده باشد. در محل خشک نگهداری شود. در برابر اثرات نور محافظت شود. در برابر اثرات هوا محافظت شود. مدت زمان ذخیره سازی کمتر از 2 سال است. باید توجه داشت که نیتروبنزن ممکن است در مدت زمان ذخیره سازی بی رنگ گردد.
در این صفحه تعداد 614 مقاله تخصصی درباره آنیلین که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI آنیلین (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: آنیلین; PANI; Polyaniline; As; Arsenic; Hg; Mercury; Cr; Chromium; Pb; Lead; Ni; Nickel; Cd; Cadmium; Co; Cobalt; Cu; Copper; RHS; Rice husk; WS; Walnut shell; OP; Orange peel; SFSS; Sunflower seed shells; ES; Eggshell; SD; Sawdust; PP; Pomegranate peel; CP; Carr