آشنایی با موضوع

بیابان ها Desert بیوم های خشکی هستند که بارندگی سالانه آنها از 250 میلیمتر کمتر است. بسیاری از بیابان ها در مجاورت رشته کوه هایی قرار دارند که هوا را روبه بالا می‌راند و در آنجا، هوای سردتر، بخار آب را سرد کرده و باران ایجاد می‌شود. سپس هوا رطوبت از دست داده به سوی منطقه مجاور حرکت کند و اقلیم بیابان ها را بوجود می آورد. بیابان ها بیش از یک پنجم خشکی های زمین را پوشانده اند و خیلی گرم و خشک و یا خیلی سرد و خشک هستند. بیابان ها شرایط آب و هوایی ناملایمی با بارندگی خیلی کم و دماهای به شدت متغیر دارند. زندگی گیاهی و جانوری در بیابان زیاد نیست. بیابان ها مناطق خیلی خشکی با زندگی گیاهی و جانوری محدود هستند. بیابان ها با شرایط آب و هوایی خشک تعریف می شوند و دمای بسیار متغیری نیز دارند. بعضی از بیابان ها هم خیلی گرم (در طول روز) و هم خیلی سرد (در طول شب، موقعی که دماها به زیر نقطه انجماد می رسد) هستند. هوای خشک باعث تغییرات وسیع دما در طول روز می شود. چنان که دمای منجمد کننده در شب می تواند به بیش از 120 درجه در روز برسد. در زمین چند نوار عمده بیابانی وجود دارد که مهم‌ترین آنها در نیمکره شمالی از مجاورت اقیانوس اطلس تا حدود چین است که شامل بیابانی بزرگ آفریقا، بیابان عربستان، ایران، ترکستان، گبی و تار است. گونه‌های بیابان: 1- بیابان‌های قطبی: این بیابان ها شامل نواحی وسیعی هستند که به‌وسیله یخ پوشیده شده اند و به علت پایین بودن دما و سرمای زیاد ناحیه خیلی خشک هستند. 2- بیابان های توپوگرافی: بیابان هایی هستند که کمی رطوبت آنها به علت دور بودن از اقیانوس ها و قرار گرفتن در مرکز قاره‌ها یا وجود کوه‌های بلند و مرتفع که جلوی بادهای اصلی ناحیه را گرفته و از رسیدن رطوبت به این نواحی جلوگیری می‌کنند، است. نمونه این نوع بیابان ها کویر مرکزی ایران است. 3- بیابان‌های استوایی: این بیابان ها که به مراتب وسیعتر از بیابان های قطبی هستند. در فاصله بین ۱۵ و ۳۰ درجه شمال و جنوب خط استوا قرار دارند. به عنوان مثال می‌توان بیابانی شمال آفریقا و بیابانی عربستان را نام برد. خاک بیابان: خاک های بیابان غالبا دارای مقدار زیادی مواد معدنی و نمک است، اما مواد آلی آن ناچیز است. بنابراین اگر برای تبدیل بیابان به زمین های کشاورزی فقط آب به خاک اضافه شود، تلاش ها با شکست روبرو می شود. مثلا در دهه 1950 میلیونها دلار برای افزایش محصولات غذایی، در آبیاری بیابانهای افغانستان، خرج شد. بیابان برای یک دوره 2 ساله شکوفا شد. اما مواد غذایی اندک خاک را گیاهان رو به پایان رساندند و به سبب شوره گرفتن سطح خاک گیاهان از بین رفتند و دیگر هم گیاهی سبز نشد. جانوران: جانوران مختلفی در انواع مختلف در بیابان زندگی می کنند. جانورانی که در بیابان زندگی می کنند چنان با محیط تطبیق پیدا کرده اند که از عهده نبود آب، تغییرات دمایی شدید و کمبود غذا برآیند. برای دوری از گرمای طول روز، بسیاری از جانوران بیابان مثل افعی شاخ دار در شب پیدایشان می شود. آنها در طول روز در سوراخ های زیر سطح زمین یا در سایه قایم می شوند و در شب برای خوردن ظاهر می شوند. بسیاری از جانوران بیابان هیچ وقت نباید آب بخورند. آنها همه آبی را که نیاز دارند از غذایشان به دست می آورند. حشرات، خزندگان، پرندگان و عنکبوتیان در بیابان ها زندگی می کنند. بیشتر جانوران بیابان کوچک هستند.
در این صفحه تعداد 286 مقاله تخصصی درباره بیابان که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ترجمه شده بیابان
مقالات ISI بیابان (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.