آشنایی با موضوع

نروژ(به انگلیسی: Norway) کشور پادشاهی مستقل و متمرکزی است که قلمروی آن بخش غربی شبه جزیره اسکاندیناوی، یان ماین و مجمع‌الجزایر سوالبارد در قطب شمال را دربرمی‌گیرد. جزیره پتر یکم در قطب جنوب و همچنین جزیره بووه در نزدیکی قطب جنوب قلمروهای وابسته به نروژ می‌باشند و به‌عنوان بخشی از پادشاهی محسوب نمی‌شود. نروژ مدعی حاکمیت بر بخشی از قطب جنوب به نام سرزمین شهبانو ماود نیز می‌باشد. تا سال ۱۸۱۴ (۱۱۹۲) جزایر فارو، گرینلند و ایسلند بخشی از پادشاهی نروژ محسوب می‌شدند. این کشور حوزه اسکاندیناوی که جمعیت آن حداکثر به 5 میلیون نفر می‌رسد توانسته است در 4 مبحث امنیت درآمد، وضعیت سلامت، محیط زیست و توانایی‌های شهروندی بالاترین رتبه را در میان کشورهای دیگر در دنیا بدست آورد. نروژ دارای ذخایر گسترده‌ای از نفت، گاز طبیعی، مواد معدنی، آبزیان، چوب، آب شیرین و نیروی برق‌آبی است. صنعت نفت حدود یک‌چهارم از تولید ناخالص داخلی نروژ را تشکیل می‌دهد و این کشور چهارمین درآمد سرانه بالا در جهان را دارا است. موقعیت جغرافیایی نروژ به گونه ای هست که از لحاظ اقلیمی به دو بخش کلی شمالی و جنوبی تقسیم شده. البته این جدایی مرز محسوسی ندارد ولی میشود گفت تفاوتش در آب و هوا و پراکندگی جمعیتش هست که در جنوب نروژ گفته می شود شرایط بهتری حاکم است. بزرگترین شهرهای نروژ: شهر اسلو: این شهر مرکز استان اسلو و پایتخت کشور نروژ می باشد. این شهر سال 1408 میلادی به دست پادشاه نروژ بنیان گذاشته شد. اسلو پایتخت سیاسی، علمی و اقتصادی نروژ است. و کاخ پادشاه نروژ و ساختمان های مجلس و دولت نروژ در این شهر قرار دارند. این شهر از مراکز مهم بازرگانی و دریایی اروپا محسوب می شود و به همین دلیل هم بسیاری از شرکت های بزرگ دریانوردی و بیمه های دریایی اروپا در اسلو قرار دارند. شهر برگن: این شهر دومین شهر بزرگ نروژ است و یک مرکز فرهنگی مهم در اروپا می باشد و به عنوان یکی از پایتخت های فرهنگی اروپا محسوب می شود. ایران جزو 20 کشور اول اعزام مهاجرین به برگن می باشد. این شهر مانند دیگر شهرهای نروژ شهری سرد می باشد. شهر ترونهایم: این شهر سومین شهر پرجمعیت کشور نروژ بعد از شهرهای اسلو و برگن می باشد. این شهر به دلیل واقع شدن دانشگاه فنی و مهندسی مشهور NTNU در آن و وجود مؤسسه تحقیقاتی و پژوهشی، به شهر دانشگاهی معروف است که طبق آمار حدود 85 درصد از دانشجویان مهندسی نفت در نروژ در این دانشگاه تحصیل نموده اند. این شهر، شهری کاملاً دانشگاهی است و یک پنج جمعیت آن دانشجو می باشند. شهر استاونگر: چهارمین شهر بزرگ نروژ پس از اسلو، برگن و تورنهام می باشد و در جنوب غربی نروژ واقع شده است. این شهر به شهر ماهی و محصولات دریایی معروف است و صادرات ماهی و محصولات دریایی از این شهر بندری به سایر نقاط دنیا بسیار پررونق می باشد امروز بزرگترین شرکت نفتی نروژ به عنوان stateoil در نزدیکی این شهر واقع شده است.
در این صفحه تعداد 718 مقاله تخصصی درباره نروژ که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI نروژ (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: نروژ; Ice sheet modelling; Grounding line dynamics; Marine-terminating glaciers; Deglaciation; Ice-ocean interactions; Surface mass balance; Younger dryas; Norway; Eurasian ice sheet; Scandinavian ice sheet;
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: نروژ; shared decision making; Norway; evidence-based medicine; implementation; knowledge translation; partizipative Entscheidungsfindung; Patientenbeteiligung; Norwegen; evidenzbasierte Medizin; Implementierung;