آشنایی با موضوع

زیست آشفتگی به عنوان بازسازی خاک و رسوبات توسط حیوانات یا گیاهان تعریف شده است. این فرایند شامل نقب، لقاح و دفع دانه های رسوب است. فعالیت های زیست آشفتگی تاثیر زیادی بر محیط زیست دارند و به عنوان یک محرک اصلی تنوع زیستی محسوب می شوند. مطالعه رسمی درباره زیست آشفتگی در دهه 1800 توسط چارلز داروین در باغ او آغاز شد. اختلال در رسوبات آبی و خاک های زمینی از طریق فعالیت های زیست آشفتگی، خدمات زیست محیطی قابل توجهی را فراهم می کند. این خدمات شامل تغییر مواد مغذی در رسوبات آبزی و آب های سطحی، پناه دادن به گونه های دیگر در قالب لانه در اکوسیستم های زمین و آب و تولید خاک در زمین می باشد. عوامل زیست آشفتگی مهندسین اکوسیستم هستند، زیرا آنها از طریق تغییرات فیزیکی که در محدوده خود ایجاد می کنند، دسترسی منابع به سایر گونه ها را تغییر می دهند. این نوع تغییر اکوسیستم بر تکامل گونه های زندگی مشترک و محیط زیست تأثیر می گذارد که در فسیل هایی که در رسوبات دریایی و زمینی وجود دارد، آشکار است.
در این صفحه تعداد 446 مقاله تخصصی درباره زیست آشفتگی که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI زیست آشفتگی (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: زیست آشفتگی; Holocene; Paleoceanography; Equatorial Pacific; Core top age; Radiogenic isotopes; δ18O stratigraphy; Focusing factor; Calcite dissolution; Bioturbation; Mass accumulation rate; MFI; G. menardii Fragmentation Index; EEP; eastern equatorial Pacific; OJP;