آشنایی با موضوع

زمین آمار (Geostatistics) شاخه ای از علم آمار کاربردی است که با استفاده از اطلاعات بدست آمده از نقاط نمونه برداری شده قادر به ارائه‌ی مجموعه‌ی وسیعی از تخمین‌گرهای آماری به منظور برآورد خصوصیت مورد نظر در نقاط نمونه ‌برداری نشده، است. یکی از ابزارهای مطالعات زمین آمار، تابعی آماری به نام واریوگرام با تغییرنما است که امکان تجزیه و تحلیل ساختار مقیاس و شدت تغییرات مکانی متغیرهای ناحیه ای را فراهم می‌آورد. چنانچه واریوگرام به درستی تعیین شود، از آن نه تنها برای تخمین آماری بلکه می‌توان به منظور طراحی و اصلاح شبکه نمونه برداری نیز استفاده کرد. توسعه‌ی گونه های مختلف تکنیک‌های درون‌یابی، از جمله کریجینگ (شامل کریجینگ معمولی، کوکریجینگ، کریجینگ گسسته و… ) باعث انعطاف پذیری و دامنه وسیع کاربردی زمین آمار در تجزیه و تحلیل بسیاری از مسائل موجود در علوم محیطی شده است. بسیاری از علوم در محدوده های مورد بررسی خود با عدم قطعیت مواجه هستند. لذا آمار و ساختن یک مدل برگرفته از جامعه ی کل در اکثر علوم نقش موثری را ایفا می کند. به طور کلی برای شناخت هر جامعه ای نیاز به داشتن داده هایی از آن جامعه است. اگر جامعه ی مورد بررسی را کل فرض کنیم، نمونه های برداشته شده از آن جامعه جزء تلقی می شود و در نتیجه می توان بر پایه قوانین آماری پارامترهای آن خاصیت را روی مقدار اندازه گیری شده ی آن در اجزاء برداشت شده از کل جامعه تخمین زده در اکثر تکنیک های اکتشافی اساس تجزیه و تحلیل خود را بر احتمال پذیر بودن نتایج و تصمیم گیری های حاصل از آن قرار می دهند و از تحلیل قطعیت پذیر اجتناب می کنند. پیشوند Geo به فیزیک و شیمی اتصال پیدا کرده و اصطلاحات ژئوفیزیک و ژئوشیمی ایجاد شده است. با همین قیاس پیشوند Geo به کلمه آمار نیز پیوند خورد و واژه زمین‌آمار شکل گرفت. دو مقوله سری‌های زمانی و زمین‌آمار هم به لحاظ مفهومی و هم از منظر تاریخی دارای قرابت هستند. و هر دو از داده‌های وابسته (autocorrelated data) استفاده می‌کنند. اما زمین‌آمار بر خلاف سری‌های زمانی صرفا از طریق آماردان‌ها بسط نیافته است. و به همین سبب واژه‌ پردازی و مصطلحات آن با ادبیات آمار کلاسیک قدری متفاوت است. آنالیز زمین آماری به مفهوم بررسی پدیده های متغیر در زمان و مکان است و بطور کلی از طریق آنالیزمی توان به راحتی یک نقشه یا سطح پیوسته ای از نقاط نمونه برداری شده را ایجاد نمود. نقاط نمونه برداری شده می توانند مقادیر ارتفاع، عمق و یا سطوح آلودگی باشند. همچنین آنالیزهای زمین آماری می توانند برای مدلسازیهای مکانی در کاربردهای مختلف سیستمهای اطلاعات مکانی نیز بکار برده شوند. یکی از مزایای این ابزارها و روشها برازش سطح مدل به نقاط نمونه برداری شده است. آنالیزهای زمین آماری به دنبال راهی برای توصیف پیوستگی مکانی و همچنین جمع آوری ابزارهای آماری و قطعی و مدل نمودن این تغییرات مکانی است. در بسیاری از مفاهیم علمی، زمین ­آمار ابزاری تحلیلی برای بررسی آماری داده ­های نمونه به شمار می ­آید. امروزه، زمین­ آمار نه تنها برای تحلیل داده­ های نقطه­ ای بکار برده می­شود بلکه به طور قابل توجهی در ترکیب با لایه ­های متنوع GIS، کشف تغییرپذیری فضایی در داده ­های سنجش از دور (RS)، ارتقای کیفیت تولید لایه­ های مدل ارتفاعی رقومی زمین (DEM) و شبیه ­سازی آن­ها، بهینه ­سازی نمونه ­برداری فضایی و انتخاب بهترین قدرت تفکیک فضایی برای داده­ های رستری نیز مورد استفاده قرار می­ گیرد.
در این صفحه تعداد 934 مقاله تخصصی درباره زمین آمار که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI زمین آمار (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: زمین آمار; Hydraulic fracturing simulation; Heterogeneity; Geostatistics; Shale gas development; HF; hydraulic fracturing; Vp; compressional wave velocity; Vs; shear wave velocity; E; Young's modulus; ν; Poisson's ratio; T0; tensile strength; μ; friction coefficie