آشنایی با موضوع

باسیلوس (Bacillus) نام یک دسته از رده باسیل و از خانواده باسیلاسه است. باسیل یک رده از باکتریهای گرم مثبت از شاخه فیرمیکوت‌ها هستند. از نظر شکل باسیل به باکتری‌هایی گفته می‌شود که شکلی میله‌ای دارند. اندازهٔ معمول باسیل‌ها ۱-۳ میکرون است؛ ولی اندازهٔ آن‌ها تا ۱۲ میکرون هم می‌رسد. باسیل‌ها در مقابل کوکسی‌ها قرار می‌گیرند که ظاهری کره‌ای دارند ولی دقت شود که برخی از باکتریهای عضو این رده شکل کروی دارند نه میله‌ای. باسیلوس‌ها گرم مثبت، میله‌ای شکل و اغلب هوازی اجباری یا بی‌هوازی اختیاری هستند. جنس باسیلوس شامل باکتری‌هایی است بزرگ و هوازی و گرم مثبت و میله ایی که به صورت پشت سر هم قرار می‌گیرند. بسیاری از اعضای این جنس نظیر باسیلوس سرئوس و باسیلوس سابتلیس به صورت ساپروفیت در خاک و آب و هوا و سبزیجات دیده می‌شوند. برخی از این باکتری‌ها به عنوان عامل بیماریزایی حشرات هستند مثل باسیلوس ترنجنسیس. این ارگانیسم قادر به ایجاد بیماری در انسان نیز می‌باشد. باسیلوس سرئوس قادر به رشد در غذاها بوده و به وسیله تولید انتروتوکسین مولد اسهال و توکسین تهوع زا ایجاد مسمومیت می‌نماید. باسیلوس آنتراسیس به دلیل ایجاد سیاه زخم پاتوژن عمده این جنس محسوب می‌شود. 50گونه از این جنس شناسایی شده است، این باکتری ها هوازی تا بی هوازی اختیاری هستند، گرم مثبت و کاتالاز مثبت می باشند. بعضی غیر متحرک و بعضی دارای فلاژل های پریتریش هستند. میله ای شکل و اکثراً به صورت زنجیر به دنبال هم قرار می گیرند. بعضی از گونه ها در مرکز و یا انتهای سلول اسپور تولید می کنند. بعضی در محیط کشت پرگنه های ضخیم و با قطر زیاد در سطح محیط های مایع تولید پوسته می کنند. از تخمیر قند، اسید و به ندرت گاز تولید می کنند. ولی باکتری های " باسیلوس ماسرانس (B. macerans) " و " باسیلوس پلی میکسا (B. polymexa) " که باعث فساد سبزی و میوه می شوند گاز زیادی تولید می کنند. باسیلوس ها از تجزیه پروتئین، آمونیاک تولید می کنند و در طبیعت به طور وسیعی منتشرند. اکثراً مزوفیلند اما بعضی از آنها سرما دوست و بعضی گرما دوست هستند. انواع گرما دوست، در صنعت کنسرو سازی، به خاطر مقاومت حرارتی بسیار بالای اسپورهای آنها، اهمیت زیادی دارند. این جنس دارای گونه ی بیماریزای انسانی و حیوانی به نام " باسیلوس آنتراسیس (B. anthracis) که مولد سیاه زخم (شاربن) است و یک گونه مولد مسمومیت غذایی به نام " باسیلوس سرئوس (B. cereus) " می باشد. باسیلوس ها در درجه حرارت های بالا تر از درجه حرارت یخچال باعث فساد بسیاری از مواد غذایی می شوند. از انواع مهم باسیلوس ها می توان گونه های زیر را نام برد: باسیلوس استئاروترموفیلوس (B. stearo thermophilus)، باسیلوس سوبتیلیس (B. subtilis)، باسیلوس کو آگولانس (B. coagulans)، باسیلوس لیچنیفورمیس (B. leicheniformis)، باسیلوس سیرکولانس (B. circulans)، باسیلوس پومیلوس (B. pumilus)، باسیلوس آنتراسیس و باسیلوس سرئوس.
در این صفحه تعداد 740 مقاله تخصصی درباره باسیلوس که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ترجمه شده باسیلوس
مقالات ISI باسیلوس (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: باسیلوس; BGP; biogas plant; B.; Bacillus; C.; Clostridium; HPLC; high performance liquid chromatography; Lb.; Lactobacillus; MPN; most probable number; PCR; polymerase chain reaction; qPCR; real-time quantitative PCR; P.; Pediococcus; Ps.; Pseudoramibacter; S.; St
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: باسیلوس; LeS; leading strand; LaS; lagging strand; PAS; purine asymmetry; aa; amino acid; SGD; strand bias in gene distribution; RAAU; relative amino acid usage; RSCU; relative synonymous codon usage; COA; correspondence analysis; Purine asymmetry; Strand asymmetr