آشنایی با موضوع

سودومونا (به انگلیسی: Pseudomonas)، سرده (جنس) مهمی از باکتری‌های گرم منفی متعلق به شاخه پروتئوباکتریا، رده گاماپروتئوباکترها هستند. این ارگانیسم‌های هوازی تنوع زیادی دارند. گونه‌های این سرده اغلب میله‌ای شکل، بدون اسپور، تاژک دار، کاتالاز مثبت و اکسیداز مثبت هستند. متابولیسم گونه‌های سودوموناس تنفسی بوده وحالت تخمیری ندارند. این باکتری‌ها اغلب خاکزی هستند و قادرند از ۱۵۰ ترکیب آلی بعنوان منبع کربن وانرژی استفاده نمایند. سودومونا آئروژینوزا (Pseudomonas Aeruginosa) شایع‌ترین عامل ایجادکننده بیمارى‌هاى انسانى در این گروه مى‌باشد. این باسیل هوازى کوچک در طبعیت منتشر است و به محیط‌هاى مرطوب تمایل دارد. بورخولدریا سپاسیا (Burkholderia Cepacia) و استنوتروفوموناس مالتوفیلیا (Stenotrophomonas Maltophilia) پاتوژن‌هاى گهگاه بیمارستانى هستند. بورخولدریا سودومالئى (B. Pseudomallei) باعث ملیوئیدوز (Meliodosis) و بورخولدریا مالئى (B. Mallei) باعث مشمشه (Glanders) مى‌شود. فلوئورسانس گروه مهمی از سودوموناها مانند سودوموناس آئروژینوزا خاصیت فلوئورسانس دارند. وجه تمایز سودوموناس‌های فلورسنت از سایر سودوموناس‌ها، تولید پیگمان‌هایی است که در برابر نور طول موج کوتاه فرابنفش (۲۵۴ نانومتر) بویژه در شرایط کمبود آهن خاصیت فلورسانس دارند. به این پیگمان‌های با خاصیت فلورسنت و محلول در آب سیدروفور (siderophore) و اختصاصاً در مورد سودوموناس‌ها پیووردین یا سودوباکتین گفته می‌شود. سودوموناس آئروژینوزا سودوموناس آئروژینوزا یک عفونت فرصت طلب و اغلب بیمارستانی است تشخیص عفونت سودوموناس آئروژینوزا با جدا سازی و تشخیص آزمایشگاهی روی می‌دهد. این باکتری به خوبی روی بیشتر محیط‌های کشت آزمایشگاهی رشد می‌کند. شناسایی این باکتری بر پایه مورفولوژی گرم، ناتوانی در تخمیر لاکتوز (یک واکنش اکسیداز مثبت)، بوی میوه (با مزه انگور) و توانایی رشد در دمای ۴۲ درجه سانتیگراد شناسایی می‌شود. ویژگی فلوئورسانس زیر نور فرابنفش نیز در تشخیص فوری کلنی‌های سودوموناس آئروژینوزا کارساز بوده و در تشخیص وجود آن در زخم‌ها کمک می‌کند. این باکتری به بسیاری از آنتی بیوتیک‌ها مقاوم است. تشخیص تشخیص سودومونا آئروژینوزا را مى‌توان از طریق رنگ‌آمیزى گرم یا کشت تشخیص دارد. رنگدانه آبى - سبز و بوى میوه‌اى مشخصهٔ این ارگانیسم است. بورخولدریا سودومالئى در رنگ‌آمیزى متیلن‌بلو نماى مشخص سنجاق‌قفلى دو قطبى به خود مى‌گیرد. براى تشخیص عفونت‌هاى بورخولدریا سودومالئى و بورخولدریا مالئی، علاوه بر کشت، روش‌هاى سرولوژیک هم در دسترس مى‌باشند.
در این صفحه تعداد 966 مقاله تخصصی درباره سودومونا که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI سودومونا (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: سودومونا; DAD; diode array detector; HPLC-QTOF-MS/MS; high performance liquid chromatography tandem quadrupole time-of-flight mass spectrometry; MW; molecular weight; MSM; mineral salt medium; MRM; multiple reaction monitoring; RRLC-QqQ-MS/MS; rapid resolution liqu