آشنایی با موضوع

دریاچه محدوده آبی است که به آب‌های آزاد راهی ندارد (دریاچه بزرگتر از آبگیر است). بعضی از دریاچه‌ها به قدری بزرگ هستند که در صحبت محاوره از آن‌ها به عنوان دریا نام برده می‌شود. دریاچه یک بدنه آبی است که با خشکی احاطه شده است. میلیون ها دریاچه در جهان وجود دارد. دریاچه ها در هر قاره و هر نوع محیطی یافت می شوند. در کوه ها، بیابان ها، دشت ها و در نزدیکی سواحل دریاها هم ممکن است با دریاچه ای مواجه شویم. دریاچه ها اندازه های متفاوتی دارند. مساحت برخی از آنها تنها چند متر مربع است و به قدری کوچکند که در یک حیاط خلوت هم جا می شوند. به این دریاچه های کوچک اغلب آبگیر اطلاق می شود. دریاچه هایی هم وجود دارند که به قدری بزرگند که دریا نامیده می شوند. دریای کاسپین (خزر) در شمال ایران، واقع در قاره های اروپا و آسیا، با مساحت بیش از 370000 کیلومتر مربع (143000 مایل مربع)، بزرگ ترین دریاچه جهان است. ترکیب آب دریاچه‌ها: مقدار املاح موجود در دریاچه‌های مختلف خیلی متغیر است لذا دریاچه‌ها از نظر ترکیب شیمیایی به دریاچه‌های آب شیرین دریاچه‌های آب شور و دریاچه‌های تلخ‌مزه تقسیم می‌کنند. طعم آب دریاچه‌ها بستگی به جنس سنگ‌هایی که رودخانه‌های وارده به دریاچه از روی آنها عبور می‌کند و همچنین به مقدار تبخیر، ساکن بودن و یا جریان داشتن آب دریاچه دارد. در دریاچه‌های شیرین آب دائما جریان داشته و در حرکت است. و همیشه مقداری آب وارد آن شده و از طرف دیگر خارج می‌شود. آب دریاچه‌های شور ساکن و بدون حرکت است و مرتبا همراه با آب، املاح مختلف وارد دریاچه می‌شود و بنابراین میزان املاح افزایش یافته و آب دریاچه شور می‌گردد. یکی دیگر از شرایطی که باعث تشکیل دریاچه‌های شور می‌شود این است که رودخانه‌هایی که از نواحی کوهستانی سرچشمه گرفته و در نواحی خشک و صحرایی وارد دریاچه می‌شوند دارای مقدار زیادی مواد محلولند که باعث شوری آب دریاچه می‌شود. نحوه پیدایش دریاچه‌های جهان: عوامل متعددی باعث پیدایش دریاچه‌ها می‌گردند که عمدتاً ناشی از فرایندهای بیرونی (دینامیک‌های بیرونی) و درونی (دینامیک‌های درونی) زمین می‌باشند. بعضی از این عوامل عبارتند از: ‌ 1- دریاچه‌های یخچالی: در اثر تجمع آب در پشت مورنها (مواد تخریبی که توسط یخچالها حمل می‌شوند) به وجود می‌آیند مانند دریاچه‌های پنجگانه آمریکای شمالی. 2- دریاچه‌های ولکانیکی: در کراترها (دهانه وسیع قله‌های آتشفشانی) ایجاد می‌گردند مانند دریاچه اورگون. 3- دریاچه‌های تکتونیکی (زمین ساختی): در اثر فرو نشینی تدریجی یا در اثر گرابن به وجود می‌آیند مانند دریاچه بایکال، دریاچه تانگانیکا، و آلبرت در آفریقا که در یک گرابن وجود دارند. 4- دریاچه‌های کارستی: درمحل‌هایی که سنگ آهک، طی فرایند کارستی شدن خورده شده باشد، پدید می‌آیند مانند دریاچه تخت سلیمان ساروق در آذربایجان غربی 5- دریاچه‌های مئوریتی: در فرورفتگی ناشی از مئوریت (سنگ آسمانی) ایجاد می‌شوند مثل دریاچه یونگا یا جاب در کانادا. 6- دریاچه‌های سدی: در اثر ریزش کوه یا لنداسلاید (زمین لغزه) و جمع شدن آب در پشت مواد ریزش یافته پدید می‌آیند. 7- دریاچه‌های ساحلی ورودخانه‌ای: که اولی در اثرسدهای دریایی و دومی با قطع پیچ رود (مآندر) به وجود می‌آید. 8- دریاچه‌های ناشی از فعالیت انسان: در اثر ساختن سدهای مخزنی، خاکبرداری ویا انفجارهای ناشی از بمب که ایجاد چاله‌های بزرگ می‌کند ایجاد می‌شود.
در این صفحه تعداد 348 مقاله تخصصی درباره دریاچه که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI دریاچه (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: دریاچه; Radioecology; Radionuclide transport; Low and intermediate radioactive waste; Dose; Non-human biota; Safety assessment; Hydrology; Land-use; Landscape; Lake; Sea; Biosphere;
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: دریاچه; Inland waters; Freshwater; Optical; Multispectral; Hyperspectral; Inherent optical properties; Habitat; Ecosystem; Monitoring; Lake; Reservoir; River; Earth observation; Remote sensing;