آشنایی با موضوع

آنالیز مو روشی است که از آن برای تشخیص علل ریزش مو از قبیل سنجش میزان مواد معدنی و فلزات سنگین، وضعیت سنتز پروتئین و غیره استفاده می نمایند. بدین ترتیب که بخشی از موی سر شما با قیچی چیده می شود(حدود ۱۰۰ تار مو) و در لابراتوار مخصوص مو تجزیه و تحلیل شده و با توجه به اطلاعات بدست آمده، جهت درمان ریزش مو و رویش مجدد موها، مکمل ها، محلول ها و درمان مناسب را تجویز می نمایند. تست آنالیز مو برای سنجش فلزات سمی در بدن و آزمایش دی ان ای نیز مورد استفاده بسیاری از پزشکان قرار می گیرد. این کار هم با دستگاه آنالیز و هم با درماتوسکوپ قابل انجام است البته ریزش مو ربطی به مشخصات فیزیکی مو و آنالیز آن ندارد. در واقع انالیز درمان ریزش مو نمی کند. ضمنا انجام آنالیز مو زمان زیادی نمی برد و در عرض چند دقیقه قابل انجام است. آنالیز مو بیشتر برای تحقیقات علمی کاربرد دارد. در آنالیز مو میزان 21 عنصر در بافت مو اندازه گیری می شود، این عناصر عبارتند از: کلسیم، منیزیم، پتاسیم، سدیم، فسفر، آهن، مس، منگنز، روی، کروم، سلنیوم، بارون، لیتیوم، مولیبدنم، نیکل، کبالت، سرب، جیوه، کادمیوم، آرسنیک و آلومینیوم. میزان برخی از عناصر در آنالیز مو بیانگر میزان تقریبی ذخایر آن ها در بدن می باشد و از آن مهم تر نسبت بعضی از مواد معدنی به یکدیگر بیانگر وضعیت و فعالیت غدد تیروئید، آدرنال و نوع متابولیزم بدن می باشد، به عنوان مثال نسبت کلسیم به پتاسیم بیانگر عملکرد غده تیروئید و نسبت سدیم به پتاسیم بیانگر عملکرد غدد آدرنال(فوق کلیوی) و تاثیر آن ها بر مو می باشد. مثلا افرادی که دچار کم کاری غدد فوق کلیوی می باشند در آنالیز مویشان میزان سدیم در قیاس با پتاسیم، کلسیم و منیزیم کمتر می باشد به دلیل اینکه میزان هورمون های ترشح شونده توسط غدد فوق کلیوی مسئول تنظیم میزان سدیم در سرم خون می باشند و زمانی که این غدد کم کار باشند میزان سدیم در خون کم بوده و میزان کمتری از این عنصر در بافت های نرم بدن مانند مو رسوب می کند.
در این صفحه تعداد 302 مقاله تخصصی درباره آنالیز مو که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI آنالیز مو (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.