آشنایی با موضوع

کندو مجموعه‌ای از حفره‌های شش ضلعی از جنس موم است که به وسیله زنبور عسل ساخته می‌شود و محل نگاه داری لاروها و ذخیره‌سازی عسل و گرده است. انسان همواره برای استفاده بهتر از محصولات تولیدی توسط زنبور مانند ژل رویال و عسل طبیعی سعی کرده تا مکانی را برای زنبور درست کند که تا حدودی شباهت بسیار زیادی با محل زندگی این حشره داشته باشد. طبق شواهد موجود تا سده هفدهم میلادی زنبورداران برای برداشت عسل موجود در کندو روش های مخربی را در پیش می گرفتند به این صورت که گاهی پیش از آنکه بخواهند عسل و یا محصولی مانند ژل رویال را استخراج کنند مقداری گوگرد در کندو می پاشیدند تا از نیش زنبور در امان باشند. در برخی موارد نیز کل کندو را متلاشی می کردند تا زنبور عسل از بین برود و از گرسنگی بمیرد. خوشبختانه تمامی روش های گفته شده در گذشته کارایی داشته اند و اکنون دیگر در حرفه زنبورداری جایی ندارند. امروزه زنبورداران کندوهایی می سازند که بتوانند به راحتی محتویات آن را استخراج کنند بدون اینکه نیازی به از بین بردن کندو باشد و به این ترتیب کندوهای چند طبقه ظهور کردند و طولی نگذشت که کندوهای کشودار جایگزین نمونه طبقه ای شدند. این نمونه به گونه ای بود که گویی کندو یک ساختمان چند طبقه است. هر طبقه از این ساختمان دارای یک ورقه بود که از جنس موم ساخته شده بود و زنبور می توانست عسل طبیعی تولید شده خود را در آن ذخیره نماید. نحوه استخراج عسل در این روش به این گونه است که پس از پر شدن سلول های شش ضلعی، زنبوردار کندو را دود می دهد و همین امر سبب می شود که حشرات به طبقات بالا فرار کنند. در این میان تنها ملکه است که توان بالا رفتن را ندارد زیرا دریچه ورودی بسیار باریک است و ملکه که از سایرین درشت تر است نمی تواند از آن عبور کند. پس از استخراج انگبین مجددا همه چیز به حالت اولیه خود بر می گردد بدون اینکه آسیبی به کندو وارد شده باشد. انواع کندو: 1- با قاب های ثابت: این کندوها شانهایشان به بدنه کندو چسبیده و در نتیجه کندو غیر قابل باز کردن و کنترل می باشد. در کندوی با قاب های ثابت هرگاه بیماری کوچک و بی اهمیتی بروز نموده یا حتی اگر فقط زنبورهای آن غذای کافی نداشته باشند بعلت ثابت بودن شانها و در نتیجه غیر قابل کنترل بودن وضع داخلی کندو و جمعیت آن محکوم به مرگ و نابودی است. 2- کندو با قابهای متحرک: درایران آنهاراکندوهای جعبه ای یاکندوهای فرنگی می نامند. جنس آنهااز تخته است ولی اخیرا نوع پلاستکی آن نیز به بازارهای جهانی وارد شده است. کندوی جعبه ای قابل باز کردن بوده وبه هنگام لزوم میتوان قابهایش را بیرون آورده کنترل و درصورت نیازبه جمعیت کمک کرد.
در این صفحه تعداد 284 مقاله تخصصی درباره کندو که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ترجمه شده کندو
مقالات ISI کندو (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.