آشنایی با موضوع

جریان های واریزه ای یکی از خطرناکترین انواع لغزش ها است که عمدتا به طور ناگهانی رخ می دهد و خسارات بسیار هنگفتی را به بار می آورد. این جریان ها از جمله خطرات طبیعی مناطق پر شیب و کوهستانی سراسر جهان به شمار می رود که دارای بار رسوبی زیادی می باشد. سیلاب های واریزه ای حاوی ذرات رس و سیلت تا قلوه سنگ، درختان بزرگ و یا بخشهایی از ساختمان می باشد. این جریان با سرعت زیاد حرکت نموده و به دلیل وزن مخصوص و بار رسوبی بسیاربالا (دارای ۷۰ تا ۹۰ درصد بار رسوبی) قدرت تخریب بالایی داشته و می تواند قلوه سنگهایی بسیار بزرگ و سنگین را در مسیر جریان حمل کند. عوامل موثر در تشکیل جریان های واریزه ای عبارتنداز: وجود شیبهای تند، پوشش گیاهی تنک، وجود سنگ فراوان همراه ذرات نرم و سنگهای دانه ریز و وجود رطوبت کافی و متناوب. نحوۀ شکل گیری، خصوصیات سیال، نوع رسوبگذاری، بار رسوبی، محاسبات مربوط به آورد دبی و همچنین کنترل و کاهش خسارات جریان های واریزه ای تفاوت زیادی با سیلاب دارد. متاسفانه در ایران در اغلب مواقع کارشناسان در شناسایی این جریان ها دچار اشتباه شده و رفتاری مشابه سیلاب با این نوع جریان ها دارند. بنابراین شناخت ویژگی های این نوع جریان ها مهم و ضروری می باشد. علل بروز جریان واریزه: جریان های واریزه می توانند بوسیله حالت های بسیار متنوعی ایجاد شوند که در زیر به تعدادی از آنها اشاره می شود: 1-افزایش رطوبت: یک جریان ناگهانی آب حاصل از بارش سنگین باران، یا ذوب سریع برف می تواند در یک دره پر شیب به راه افتاده و واریزه های انباشته شده در آن را که برای حرکت به اندازه کافی سست هستند به جریان اندازد. آب به درون واریزه ها رسوخ کرده، مواد را لیز کرده، بر وزن آنها افزوده و یک جریان به راه می اندازد. 2-جدا شدن از تکیه گاه: جریان آب اغلب مواد را در راستای دیواره های طرفین مسیر خود می فرساید. این فرسایش می تواند ستبرای مواد اشباع شده انباشته شده بر روی دیواره های دره را کاهش داده، از وزن آنها کاسته و از میزان اتصال مواد به قاعده ی شیب بکاهد. این حالت می تواند یک جریان واریزه ای ناگهانی به راه اندازد. 3- گسیختگی نهشته های زمین لغزش قدیمی: برخی از جریان های واریزه ای از زمین لغزش های قدیمی نشات می گیرند. زمین لغزش های قدیمی ممکن است توده هایی ناپایدار را بر روی شیب های تند قرار داده باشند. یک جریان آب برفراز یک زمین لغزش قدیمی می تواند مواد لغزشی را روان کرده و یا با فرسایش در قاعده از میزان اتصال مواد به قاعده ی شیب بکاهد. هر یک از این دو می توانند یک جریان واریزه به راه اندازند.

در این صفحه تعداد 275 مقاله تخصصی درباره جریان واریزه که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI جریان واریزه (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.