آشنایی با موضوع

فنولوژی شاخه ای از علم است که روابط بین وقایع دوره ای بیولوژیکی معمولا" چرخه زندگی گیاهان و حیوانات و تغییرات محیط را مطالعه می کند. این رشته علمی به مطالعه اثر فصول و تغییرات سالانه آب و هوا می پردازد. تاریخ ظهور جوانه برگ، یا زمان تغییر رنگ برگ درختان در پاییز مثال هایی از فنولوژی هستند. در حیوانات مواردی همچون تاریخ مهاجرت، اولین پرواز در پروانه ها یا زمان توسعه کلونی های زنبور عسل مورد مطالعه در فنولوژی هستند. از اطلاعات فنولوژیکی می توان جهت تعیین تاریخ کاشت گیاهان زراعی، پیش بینی زمان ظهور حشرات و شروع زمان مبارزه با آفات استفاده نمود. فنولوژی که از واژه یونانی phanio، به معنی نشان دادن یا پدیدار شدن منشا گرفته است، به مطالعه رخدادهای بیولوژیکی دوره ای یا سیکلی در گیاهان و جانوران که متاثر از شرایط محیطی به ویژه تغیییرات دمایی ناشی از شرایط هوا و اقلیم است، می پردازد. تقویم های فنولوژیکی تاریخ وقوع فنوفازها و توالی در چرخه سالیانه را توصیف می نماید، در حالیکه فصل فنولوژیکی خصوصیات مراحل فنولوژیکی را نشان می دهد.
در این صفحه تعداد 941 مقاله تخصصی درباره فنولوژی که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI فنولوژی (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: فنولوژی; Multispectral; Daily Vegetation Index; NDVI; EVI; MODIS; Phenology; Forest; Green-up; Bayesian; Hierarchical modeling; Spring; Climate change; Warming; Land surface temperature; Southeastern US;
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: فنولوژی; FW; Fast-winter; VSS; very-slow spring; MS; mid-fast spring; FS; fast-spring; MW; mid-winter; OFP; optimal flowering period; TOS; time of sowing; VD; vernal days; Grain yield; Optimal flowering period; Phenology; Time of sowing; Vernalisation; Wheat;