آشنایی با موضوع

گلسنگ ها گیاهانی هستند که ریشه، برگ یا گل ندارند. اگر چه برگ یا گل ندارند ولی با رنگ خاکستری روشن یا سفیدی که دارند می توانند هنگامی که خیس و مرطوب هستند به سبز روشن تغییر رنگ داده و ظاهر کاملاً جالبی پیدا کنند. در حدود 16000 نوع گلسنگ یافت می شود. این گیاه در هر جا و مکانی از بیابان های سوزان گرفته تا روی صخره های یخبندان و بسیار سرد منطقه ( قطب جنوب)، می روید. گیاه مذکور در نقاط متروکه بر روی سنگ ها و صخره های عریان، خاک ها، چوب های مرده و پوست درختان نیز روییده و می تواند در گرما، سرما، رطوبت یا خشکی به زندگی ادامه دهد. تقریباً در تنها نقطه ای که این گیاه وجود ندارد در نزدیکی شهرها می باشد زیرا در این نقاط در اثر دود، گرد و خاک و گاز زغال سنگ تلف می شوند. پیکر گلسنگ ها از چند لایه تشکیل شده است: یک لایه نازک سخت فوقانی از ریسه های قارچ، لایه جلبکی که بیشتر از سلولهای جلبک و یا سیانو باکتر ساخته می شود و پایین ترین و ضخیم ترین لایه، از ریسه های قارچی که به طور سستی مجتمع شده اند ساخته شده است. این لایه ممکن است0. 5mmضخامت داشته باشد و در انباشتن اب و حفظ رطوبت نقشی اساسی ایفا کند. گلسنگها، واقعا اشکال تخصیص یافته ای از زندگی انگلی هستند زیرا در این رابطه ممکن است جلبک اصلا سودی نبرد زیرا قارچ بسیار سریعتر رشد می کند. شواهد مفصلی وجود دارد که قارچها با متابولیسم دیواره جلبک و یا سیانو باکتر ها مقابله می کنند به طوری که قندها ترشح شده اما پلیمریزه شدن قندها متوقف می شود. گلسنگ ها بسیار بادوام هستند احتمالا به این دلیل که می توانند به سرعت خشک شوند و به یک حالت مقاوم و یا دوره کمون وارد شوند. اما با کمی رطوبت مانند شبنم صبحگاهی، گلسنگها سریعا آب دار شده و فتو سنتز و رشد از سر گرفته می شود. بسیاری از نظر متابولیکی فقط یک ساعت و یا کمتر در روز فعال هستند اما همین زمان کوتاه هم کافی است. اما بیشتر این گروه بر روی سنگهای برهنه در بیابانها و در قطب جنوب رشد می کنند بنابر این انها باید در جذب مواد غذایی بسیار فعال باشند به طوری که گاهی مواد الوده کننده سمی را فورا جذب کرده و می میرند. اگر چه یک گلسنگ حاصل ارتباط دو موجود زنده است اما کاملا شبیه یک فرد عمل می کنند. تولید مثل آنها از طریق قطعه قطعه شدن و یا بوسیله تولید سوریدی است. سوریدی رشته های نازکی هستند که توده سبکی را ایجاد می کنند تا به راحتی توسط آب، باد و یا جانوران کوچک پراکنده شوند. این روش در حیطه تولید مثلی غیر جنسی صورت می گیرد در صورتی که در تولید مثل جنسی گلسنگها شبیه قارچهای اسکومیست عمل کرده و تولید اسکوکارپ می کنند.
در این صفحه تعداد 419 مقاله تخصصی درباره گلسنگ ها که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI گلسنگ ها (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.