آشنایی با موضوع

گل آفتاب‌گردان (به انگلیسی: Sunflower) نام یک گونه از سردهٔ آفتاب‌گردان است. گل آفتاب‌گردان گیاهی است یک ساله و تا حدود سه متر رشد می‌کند. گل آن درشت و زیبا و به قطر ۳۵ سانتیمتر می‌باشد. در وسط گل قرمز رنگ آن دایره‌ای قهوه‌ای رنگ وجود دارد که تخم‌های آفتاب‌گردان دورادور آن‌را گرفته‌اند. این گیاه در اکثر نقاط دنیا وجود دارد. از تخم آفتاب‌گردان روغن گرفته می‌شود که اشباع نشده است و برای پخت‌وپز مناسب است. گیاهی است یکساله با ساقه ضخیم و نیمه چوبی که تا ارتفتع ۳۰۰ -۷۰ یانتی متر رشد میکند. چون دارای گل آذین بزرگ شبیه خورشید است در دنیا با نام sun flower یا گل آفتاب معروف است و به علت د اشتن دانه های روغنی یکی از نباتات مهم صنعتی به شمار میرود. این گیاه به علت رشد سریع و کشت آسان میتواند به باغچه منزل شما حیات دوباره ببخشد. طول دوره رشد گیاه بسته به عوامل محیطی از ۱۵۰-۹۰ روز میباشد. در مناطق بومی خود در مناطق خشک و باز گاهی به عنوان علف هرز هم میروید. برگ: برگها بینی شکل و خشن و درشت و کرکدا هستند. برگهای وسطی بیش از نیمی از محصول دانه را تامین میکنند. از برگ گل آفتابگردان برای خوارک دام استفاده می شود و به دلیل وجود فیبر در ساقه گل آفتابگردان از آن برای تولید کاغذ هم استفاده می شود. گل: گلهای ساده زبانه دار زرد در روی طبق به صورت دوایر متحدالمرکز قرار دارند. گلها معمولا محدب هستند. بر روی طبق گلهای آفتابگردان میوه های متعددی وجود دارد که در امتداد دوایر متحد المرکز و فشرده به هم در داخل حجرات قرار گرفته اند. قطر طبق ها بین ۱۸ تا ۴۵ سانتی متر است. ساقه: دارای ساقه ضخیم و تیغدار است که ارتفاع آن گاهی تا ۳ متر هم میرسد. ساقه آفتابگردان فیبر زیادی داشته و در صنعت کاغذ سازی و تهیه سلولز مصرف دارد. ساقه از نظر ازت، کلسیم و پتاسیم نیز غنی است و اضافه کردن آن به خاک موجب افزایش ماده آلی و حاصلخیزی خاک می گردد. به طور کلی تخمه آفتابگردان دارای ۲۴ درصد مواد پروتینی، ۴۷ درصد روغن، ۲۰ درصد هیداروکربن، ۸ درصد فسفر و ۹ درصد پتاسیم است. و مغز تخمه باعث می شود که شما ساعت ها مشغول خوردن تخمه شوید و البته انقدر خوشمزه است که تخمه آفتابگردان جز خوردنی های گنجشک ها و پرندگان می باشد به همین دلیل قبل از خورده شدن توسط پرندگان باید برداشت آنها را آغاز کنید. روغن تخم آفتابگردان درای ۷۰% اسید لینوئیک و مقداری فسفو لیپید و ویتامین E می‌باشد و به نوعی همین عامل باعث می شود که روغن آفتابگردان مورد استفاده قرار گیرد زیرا می تواند باعث کاهش فشار خون شود و در عین حال تخمه آن دارای ویتامین های A و B می باشد.
در این صفحه تعداد 410 مقاله تخصصی درباره گل آفتاب‌گردان که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI گل آفتاب‌گردان (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: گل آفتاب‌گردان; Salt stress; Plant growth promoting rhizobacteria; Endophytic bacteria; Arbuscular mycorrhizal fungi; Sunflower; Irrigation water;